KSH: év elején csökkent a foglalkoztatottság
A foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 537 ezer volt. Részben a járvány gazdasági következményeként, részben a szezonális hatások miatt az előző hónaphoz képest 97 ezerrel, a tavaly januárihoz viszonyítva pedig 55 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak létszáma – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), megjegyezve, hogy január 1-jétől a nemzetközi szabályozással összhangban változott módszertant alkalmaz a hivatal.
A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 71,1 százalék volt, ami a decemberi értéknél 1,5 százalékponttal, a tavaly januárinál 0,7 százalékponttal alacsonyabb volt.
Januártól a gyed, gyese mellett dolgozókon túl azok a – korábban inaktívnak vagy munkanélkülinek számító – személyek is foglalkoztatottnak minősülnek, akik a gyermekgondozási ellátás igénybevétele előtt dolgoztak utoljára, a távollét idején pénzbeli juttatásban részesülnek, és az ellátás igénybevételét követően visszatérhetnek a korábbi munkahelyükre. Vagyis a munkájuktól a gyermekgondozási ellátás igénybevétele miatt tartósan távollevők – magyarázta a módszertani változást a KSH.
A módszertani változás eredményeként a nők foglalkoztatási mutatói jelentős mértékben módosulnak – tették hozzá.
A 2020. november-2021. januári háromhónapos időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 601 ezer volt, 26 ezerrel elmaradt az előző év azonos időszakától. Elsősorban a magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjai körében csökkent a foglalkoztatottság 36 ezerrel, a közfoglalkoztatottak 10 ezerrel voltak kevesebben, mint egy éve, az elsődleges munkaerőpiacon foglalkoztatottak száma pedig 20 ezerrel nőtt.
A 15-64 évesek közül 4 millió 515 ezren minősültek foglalkoztatottnak, a foglalkoztatási ráta 72,1 százalék volt, ami megegyezett az egy évvel korábbival, de 0,4 százalékkal alacsonyabb az előző háromhónapos időszak, a tavalyi negyedik negyedév átlagánál. A korosztályban a munkaerőpiacon jelen lévő foglalkoztatott vagy munkanélküli aktív népesség létszáma egy év alatt 18 ezerrel nőtt, az inaktívak száma 65 ezerrel lett kevesebb a korcsoport lélekszámának 47 ezres csökkenésével együtt.
A 15-24 évesfiatal korcsoportban a foglalkoztatottak száma 23 ezerrel, 269 ezerre, a foglalkoztatási ráta 2,0 százalékponttal, 27,2 százalékra csökkent. Az legjobb munkavállalási korú 25-54 éves népesség körében a foglalkoztatási ráta 0,7 százalékponttal, 86,2 százalékra mérséklődött, míg az idősebb, 55-64 éves korosztályban a foglalkoztatottak létszáma 15 ezerrel, 709 ezerre, a foglalkoztatási ráta – részben demográfiai okból – 3,4 százalékponttal, 60,8 százalékra emelkedett.
A férfi foglalkoztatottak létszáma nem változott, 2 millió 425 ezer volt, a foglalkoztatási rátájuk pedig – részben demográfiai okból – 0,4 százalékponttal, 77,5 százalékra nőtt. A foglalkoztatott nők létszáma 29 ezerrel, 2 millió 90 ezerre a foglalkoztatási ráta 0,3 százalékponttal, 66,7 százalékra csökkent. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >KSH: februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >