KSH: tovább estek a mezőgazdasági termelői árak
Januárban a mezőgazdasági termelői árak 2,6 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami a növényi termékek árának 8,9 százalékos csökkenéséből, illetve az élő állatok és állati termékek árának 9,6 százalékos növekedéséből adódott – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A növénytermesztési és kertészeti termékek termelői ára tavaly augusztus óta csökken az élő állatok és állati terméke ára pedig október óta emelkedik éves összehasonlításban. A gabonafélék ára 12,5 százalékkal csökkent ezen belül a búzáé 13,0, a kukoricáé 11,9 százalékkal. A gyümölcsök ára 3,9, a zöldségféléké 3,6, a burgonyáé 8,8 százalékkal csökkent.
Az élő állatok termelői árszintje 8,4, az állati termékeké 12,3 százalékkal emelkedett. A tej felvásárlási ára 2016. július óta emelkedik, idén januárban literenként 94 forint volt, 16,5 százalékkal magasabba az egy évvel korábbi 80 forintnál, és ezzel elérte a 2015. januári szintet.
A vágómarha ára tavaly januárhoz képest 4,8 százalékkal csökkent, kilogrammonként 338 forintra.
A vágóbaromfi ára tavaly januárhoz viszonyítva 2,1 százalékkal csökkent, míg a vágósertésé 19,3 százalékkal nőtt. A vágósertés felvásárlási ára tavaly szeptemberig emelkedett, azóta kilogrammonként 377 és 415 forint között ingadozott.
A tojás ára tavaly decemberhez képest nem változott, darabja 20 forint maradt, tavaly januárhoz képest 3 forintot – 13,5 százalékot – emelkedett.
A méz kilogrammonként 731 forint volt januárban, míg egy évvel korábban 927 forintba került, ami 21,2 százalékos csökkenésnek felel meg. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >