KSH: decemberben csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Az elmúlt évben 0,2 százalékkal maradt el a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző évitől, amikor 6,3 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 3,2 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest; az előző hónaphoz viszonyítva 0,2 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi üzletek forgalmának szezonális és naptárhatástól megtisztított volumene. Decemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,9 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,3 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 11,9 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz képest.
Folyó áron 1238 milliárd forint volt a kiskereskedelmi forgalom decemberi értéke, ami mindössze 8 milliárd forinttal (0,7 százalékkal) kisebb az egy évvel korábbinál és 11,7 százalékkal – 129 milliárd forinttal – meghaladja a tavaly novemberit. A forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 40 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 11 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.
A folyó áron számolt 12 586 milliárd forintos múlt évi forgalom 2,5 százalékkal meghaladja az előző évi értéket.
A naptárhatással kiigazított volumenadatok szerint decemberben az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,3 százalékkal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,8 százalékkal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának összességében 9,3 százalékos csökkenésén belül 3,5 százalékkal esett a forgalom az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, 4,8 százalékkal a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszerboltokban, amiből az illatszertárak forgalmának visszaesése 6,6 százalékos, a gyógyszer és gyógyászati termékek eladásai 5 hónap emelkedés után 2,5 százalékos volt.
A könyvet, számítástechnikai és egyéb iparcikkeket értékesítő üzletek forgalmának 12,7 százalékos csökkenéséből 21,6 százalékkal a könyv, újság, papíráru eladások csökkentek, míg a számítástechnika és egyéb iparcikkek eladása 10,7 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A bútor és műszakicikk üzletekben 19,8 százalékkal, a használtcikk boltokban 30,5 százalékkal, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 31,6 százalékos volt a forgalom naptárhatástól megtisztított csökkenése.
Az árucikkek széles körére kiterjedő és a kiskereskedelmi forgalomból 9,4 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 23,9 százalékkal nőtt forgalom, ami évek óta példátlanul alacsony ütemnek számít.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 17 százalékkal csökkentek tavaly decemberben az egy évvel korábbihoz mérve.
Tavaly, az év egészében az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,0 százalékkal nőtt a forgalom, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 0,4 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 10,0 százalékkal csökkent az értékesítés volumene. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >9 százalékkal drágult a tölteni való paprika
A KSH adatai szerint Magyarországon 1,28 ezer hektárról 90,61 ezer…
Tovább olvasom >KSH: 2024-ben a mezőgazdasági kibocsátás értéke 8,0 százalékkal elmaradt az előző évitől
A mezőgazdaság teljes kibocsátása 2024-ben 4,0 ezer milliárd forint felett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >