KSH: csökkent a külkereskedelmi többlet
A kivitel 6,5, a behozatal euróban számolt értéke 8,6 százalékkal haladta meg szeptemberben az egy évvel korábbit. A kereskedelmi többlet 855 millió euró volt, 85 millióval kisebb a tavaly szeptemberinél – jelentette csütörtökön második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az idei exporttöbblet szeptember végére 6,162 milliárd eurót ért el, amivel csaknem elérte a tavaly egész évi 6,274 milliárdot.
A KSH fölfelé korrigálta mind az export, mind az import növekedését a november 2-án kiadott első becsléséhez képest, akkor a szeptemberi export 5,6, az import 8,2 százalékos növekedését jelentette. A kereskedelmi aktívum is nőtt az előzetesen jelzett 814 millió euróról.
Szeptemberben a gépek és szállítóeszközök exportja 11,4 százalékra gyorsult az augusztusi 9,9 százalékos éves növekedési ütemről. A termékkörön belül a kész személygépkocsik kiszállítása és a német reláció dominált – közölte a KSH.
A feldolgozott termékek és az élelmiszerek exportja viszont lassult. A feldolgozott termékek kivitele szeptemberben 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az augusztusi 5,6 százalék után az élelmiszerexport növekedése pedig az előző havi 3,5-ről 1,4 százalékosra mérséklődött.
Importban a gépek, szállítóeszközök behozatala az egész évben kétszámjegyű növekedést mutat, szeptemberben is 13,3 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban, a feldolgozott termékek behozatala a 9,4, az élelmiszerek importja 9,8 százalékkal nőtt a tavaly szeptemberihez hasonlítva.
Az energiahordozók importja euróban szeptemberben 12,8 százalékkal, az első kilenc hónapban 26,7 százalékkal kisebb volt a tavalyinál. Az első három negyedévben az energiaimport volumene 8,7 százalékkal kisebb volt, mint a múlt év azonos időszakában és a forintban számolt árak 19,5 százalékkal csökkentek. Az energiahordozó import közel felét kitevő kőolaj és kőolajtermék behozatala a jelentős világpiaci árcsökkenés mellett enyhén visszaesett – a harmadik negyedévi csökkenés miatt. A forgalom közel harmadát adó gázimport volumene több mint negyedével csökkent a harmadik negyedévben. A kisebb részarányú villamos energia behozatala 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt.
Az év első kilenc hónapjában az Európai Unióba irányuló export euróban 8,4, volumenét tekintve 9,6 százalékkal emelkedett, az import 8,0, illetve 8,9 százalékkal nőtt. Az uniós forgalom többlete 6,457 milliárd eurót tett ki, 624 millióval nőtt a múlt év azonos időszakával összehasonlítva. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Szorosabb gazdasági és turisztikai partnerségre számíthatunk Montenegróval
Montenegró Magyarország számára kiemelten fontos partner, és a magyar kormány…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 35 százalékkal, míg a behozatalé 10 százalékkal lett nagyobb
2024. áprilisban a kivitel volumene 13, a behozatalé 2,5 százalékkal…
Tovább olvasom >Magyarország 20 éve az EU-ban: hogyan változott a külkereskedelem?
2004. május 1-én tíz új állam csatlakozott az Európai Unióhoz,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >