KSH: az ipari termelői árak júliusban az egy évvel korábbihoz képest 2,5, az előző hónaphoz viszonyítva 0,7 százalékkal nőttek
Júliusban az ipari termelői árak átlagosan 2,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. A belföldi értékesítés árai 1,4, az exportértékesítésé 3,0 százalékkal nőttek – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 2,0 százalékkal emelkedtek, az exportértékesítési árak nem változtak, így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal nőttek.
A belföldi értékesítési árak átlagosan 1,4 százalékos emelkedésén belül a 60,0 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,8 százalékkal magasabbak, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 2,1 százalékkal alacsonyabbak voltak. Az élelmiszeripar értékesítési árai 1,5 százalékkal mérséklődtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 0,9, a beruházási javakat gyártókban 4,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,0 százalékkal emelkedtek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 3,0 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,6 százalékkal nőttek, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 3,2 százalékkal csökkentek.
Január-júliusban a belföldi értékesítés árai 3,8, az exportértékesítéséi 0,5 százalékkal mérséklődtek, így az ipari termelői árak összességében 1,6 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint a múlt év azonos időszakában.
Kapcsolódó cikkeink
Több mint fél évszázada a hazai élelmiszeripar élvonalában
Az élelmiszeripar jövőjét azok a fiatal szakemberek formálják, akik tisztelik…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >