Az előzetes becslésnél nagyobbat nőtt a januári kiskereskedelmi forgalom
Az előzetesen jelzett 7,7 százalékról 8,2 százalékra javította a kiskereskedelmi forgalom januári – nyers adatok szerinti – növekedési ütemét csütörtökön közölt második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A naptárhatással kiigazított adatokat szintén pozitív irányba, 8,2 százalékról 8,7 százalékra módosította a KSH.
Januárban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 5,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 12,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,4 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
A karácsony utáni kiárusítások eredményeként az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalmának 39,6 százalékos növekedése húzta az emelkedést. Az adatok szerint tizenkilencedik hónapja megszakítás nélkül nő a lakossági fogyasztás, és a januári ütemnél csak tavaly áprilisban mért gyorsabb növekedést a statisztika.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 2015. januárban 623 milliárd forint volt, 25 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmen belül a forgalom 79 százalékát az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 6,6 százalékkal nőtt, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,6 százalékkal volt több, mint 2014. januárban.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene januárban 12,2 százalékkal emelkedett 2014 azonos időszakához képest. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes-, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk (egyaránt 17 százalék), az iparcikk jellegű vegyes- (8,2 százalék), a használtcikk- (7,2 százalék), a használtcikk- (13,3 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (10,3 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer- (7,3 százalék), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (5,6 százalék) növekedtek.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalma szintén nőtt januárban, 9,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai pedig 3,2 százalékkal emelkedtek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >Több, mint 20 százalékkal magasabb a fokhagyma termelői ára
Az Eurostat adatai szerint a fokhagyma termése 5,2–7,1 ezer tonna…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >