KSH: Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásáé 6,6 százalékkal nőtt 2022-ben
2022-ben az előző évhez képest az ipari termelés 5,8 százalékkal bővült az egy évvel korábbi, 9,5 százalékos növekedést követően. Ezen belül a három nemzetgazdasági ág közül a feldolgozóipar kibocsátása 5,8, az energiaiparé 1,2, a csekély súlyú bányászaté 9,0 százalékkal nőtt 2021-hez viszonyítva.

Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásáé 6,6 százalékkal nőtt
A feldolgozóiparban folyó áron mintegy 52 ezermilliárd forint termelési értéket állítottak elő 2022-ben. A termelés volumene az év minden hónapjában meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül négyben csökkent a termelés, a többiben 0,7 és 36 százalék közötti mértékben nőtt a volumen, leginkább a villamos berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 14,6 százalékkal bővült, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 9,0, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásáé 6,6 százalékkal nőtt.
Az ipari export 8,0 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál (2021-ben 8,9 százalékos volumennövekedést mért a KSH). A teljes ipari értékesítés 59, a feldolgozóipari értékesítés 71 százaléka származott külpiaci eladásokból. A feldolgozóipari export 8,4 százalékkal emelkedett az előző évhez viszonyítva. Ezen belül a 30 százalékos súlyt képviselő járműgyártásban 15,5 százalékkal bővült a kivitel volumene. A második legnagyobb, 14 százalékos részarányú számítógép-, elektronikai-, optikaitermék-gyártás exportja 8,5 százalékkal nőtt. A leginkább, 40 százalékkal a villamos berendezés gyártásának kivitele bővült.
Az ipar belföldi értékesítése 3,6, ezen belül a feldolgozóiparé 0,3 százalékkal nőtt. A feldolgozóipar hazai értékesítésének legnagyobb részét, 24 százalékát adó élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásának belföldi eladásai 1,2 százalékkal meghaladták az előző év szintjét. A második legnagyobb (17 százalékos) súlyú kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás belföldi eladásai 2022-ben 3,8 százalékkal csökkentek.
Az ipari termelés Dél-Dunántúlon (0,6 százalékkal) és Észak Alföldön csökkent (1,1 százalékkal). A többi régióban 2,0 és 14,2 százalék közötti volumennövekedést mértünk, a legnagyobbat Pest régióban.
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >