KSH: augusztusban nőtt a külkereskedelmi aktívum
Az idén augusztusban a kivitel értéke 6,4 milliárd eurót (1911 milliárd forintot), a behozatalé 5,8 milliárd eurót (1728 milliárd forintot) tett ki, a külkereskedelmi aktívum 613 millió euró (184 milliárd forint) volt, míg egy évvel korábban 606 millió euró – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Az október 8-án kiadott első becslésében a KSH alig 8 millió euróval nagyobb augusztusi kivitelről és aktívumról adott hírt.
Az augusztusi export volumene 1,4 százalékkal nőtt, míg euróban számolt értéke 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól és több mint 5 százalékkal kevesebb volt az előző havinál. Az import értéke 3,9 százalékkal volt kisebb a tavaly augusztusi euróban elkönyvelt értékénél és több mint 8 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. Változatlan áron számolva 0,4 százalékos importnövekedést mért a KSH.
Az év első nyolc hónapjában a kivitel euróban csak háromszor (januárban, áprilisban és júliusban) haladta meg az egy évvel korábbit, az import viszont csak három hónapban (márciusban, júniusban és augusztusban) csökkent.
Az év első nyolc hónapjában az export értéke 53,5 milliárd euró (15 847 milliárd forint), az importé 49,0 milliárd euró (14 485 milliárd forint) volt, az aktívum 4,6 milliárd euró (1362 milliárd forintot), ami megközelítőleg a tavalyi szintnek felel meg.
Az év első nyolc hónapjában a kivitel euró értéke 0,9, volumene 2,5, a behozatal euróban 1,1, volumenben 3,2 százalékkal nőtt ez előző év azonos időszakához képest.
Január-augusztusban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva az importban 1,2, az exportban 0,5 százalékkal csökkent. A cserearány 0,7 százalékkal javult. A forint az euróhoz viszonyítva 1,4 százalékkal gyengült, míg a dollárhoz képest 1,2 százalékkal erősödött – közölte a KSH.
A kivitel és behozatal mintegy felét adó gépek és szállítóeszközök export- és importvolumene 2,7, illetve 2,2 százalékkal emelkedett 2012 azonos időszakához képest, euróban azonban az export 0,6, az import 0,2 százalékkal volt több.
Az árufőcsoport húzóerejét továbbra is a személygépkocsi-kivitel és az ehhez kapcsolódó alkatrész-behozatal jelentette. A közúti jármű kereskedelme az időszak egészében 10 százalékot meghaladóan nőtt a forgalom mindkét irányában. Ezzel összefüggésben növekedés jellemezte az energiafejlesztő gép és berendezés, ezen belül a dízel- és benzinmotorok behozatalát is.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának euró értéke 5,4, illetve 3,8 százalékkal, volumene 6,5, illetve 5,8 százalékkal emelkedett.
Az árufőcsoporton belül a jelentős részarányt képviselő gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek kereskedelme az exportban átlag körüli volumennövekedést mutatott, az importban a tavalyi szinten volt. A gyógyszer-behozatalban a régi, míg a kivitelben az új tagországok és az EU-n kívüli európai országok súlya meghatározó a KSH jelentése szerint.
Kiemelkedő mértékben, több mint tizedével nőtt a gumigyártmány importjának volumene, főként az új pneumatikus gumiabroncsok keresletélénkülése miatt. A műanyag-alapanyag mindkét irányú forgalma szintén bővült.
Az energiahordozók behozatalának volumene 3,4 százalékkal volt több az előző év első nyolc hónapjának szintjénél euróban azonban 1,5 százalékkal csökkent az érték. A kőolaj és kőolajtermék importvolumene csaknem tizedével nőtt, ezzel szemben a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene csökkent.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 6,5, euró értéke 2,7 százalékkal csökkent az import volumene 2,4 százalékkal elmaradt 2012 első nyolc hónapjához képest de értékben 1,7 százalékkal nőtt.
Az exportban a legnagyobb részarányú gabona és gabonakészítmény árucsoporton belül a kukoricakiszállítások értéke kevesebb mint fele volt a tavaly azonos időszakinak. Ezzel ellentétben számottevően nőtt a tejtermék és tojás, valamint a zöldség és gyümölcs kereskedelmének volumene.
2013 első nyolc hónapjában az export 77, az import 71 százalékát bonyolította le Magyarország az EU tagállamaival. A 28 EU országgal 82,5 millió euróval 6,67 milliárd euróra nőtt a külkereskedelmi többlet, úgy hogy a 15 régi EU-tagállammal szemben 850 millió euróval nőtt az aktívum, míg az j tagállamokkal szemben 770 millióval csökkent a múlt év első nyolc hónapjához képest. A EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelem volumene az uniós forgalomnál jóval dinamikusabban, a kivitelben 4,7, a behozatalban 6,6 százalékkal növekedett előző év azonos időszakához képest. Euróban az export 2,9 az import 3,4 százalékkal nőtt az EU-n kívül, így a deficit 130 millió euróval emelkedett és meghaladta a 2,1 milliárd eurót. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >