KSH: augusztusban 2,9 százalékkal nőtt a szálláshelyek vendégforgalma
Augusztusban 1,260 millió vendég 2,9 százalékkal több vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban. A külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma 1,9, a belföldi vendégéjszakáké 3,7 százalékkal nőtt – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A belföldivendég-forgalom növekedése meghaladta a külföldiét. A szálláshelyek folyó áron számolt bruttó árbevétele 11 százalékkal nőtt. Az árbevétel növekedésében szerepet játszott a kiadott szobák átlagárának 5,1 százalékos emelkedése is.
Augusztusban 586 ezer külföldi vendég 1,8 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 2,4, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 1,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A KSH szerint a jelentősebb küldő országok vendégforgalma változóan alakult: csökkent a Németországból (9,7 százalék), az Olaszországból (5,8 százalék), az Ausztriából (11 százalék) és a Csehországból (3,6 százalék) érkező vendégek forgalma. Ugyanakkor számottevően emelkedett az orosz (20 százalék), a brit (12 százalék) és a lengyel (7,7 százalék) vendégek által eltöltött éjszakák száma.
Augusztusban a 674 ezer belföldi vendég 2 millió vendégéjszakát töltött el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 5,3, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva. A belföldivendég-forgalom Budapesten 2,5 százalékkal visszaesett, a többi turisztikai régióban azonban nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 60 százalékát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 8,6 százalékkal emelkedett.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 67 százalékos volt, ami 3,2 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. A vizsgált időszakban a gyógyszállók szobáinak igénybevétele kimagasló, 81 százalékos, az öt- és a négycsillagos szállodák szobakapacitás-kihasználtsága szintén átlagon felüli, 71, illetve 78 százalékos volt.
Augusztusban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 871 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 9883 forint volt.
A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 11 százalékkal magasabb volt, mint 2012 azonos időszakában: összesen 36 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 22 milliárd forint volt. A vendéglátásból 6,6 milliárd forint folyt be, 362 millióval több, mint az előző év augusztusban. A forint/euró havi átlagárfolyama 299 forint volt, 20,5 forinttal gyengébb a tavaly augusztusi értéknél.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján augusztusban 2047 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év nyolcadik hónapjában 3,1 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. Összehasonlítva a tavaly augusztusban beváltott üdülési csekk, valamint a SZÉP-kártya együttes forgalmával, a bővülés 13 százalékos volt.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó több, különböző ágazatban működő vállalkozások a szálláshelyeken augusztusban közvetlenül több mint 33 ezer főt foglalkoztattak, ami 3,0 százalékkal több, mint 2012 azonos időszakában.
Idén augusztus 31-én a Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3035 volt, ezen belül 1032 szálloda 60 ezer szobával, 1012 panzió több mint 11 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek – üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek – száma 991 volt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >