KSH: az élelmiszerek árdrágulása áprilisban is az átlag alatt maradt
Áprilisban a fogyasztói árak 5,7 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, márciusához viszonyítva 0,8 százalékkal nőttek. Az egy évvel korábbihoz képest áprilisban jelentősen nőtt az üzemanyagok és a dohányáruk ára, míg a szolgáltatások az átlagnál kevésbé drágultak – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
A havi infláció üteme harmadik hónapja változatlanul viszonylag magas szinten rögzült. A drágulás éves üteme csak februárban volt magasabb, 5,9 százalék, míg januárban és márciusban egyformán 5,5 százalékos volt.
Mináry Borbála, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor ugyancsak arra hívta fel a figyelmet, hogy az infláció alakulásában elsősorban az üzemanyag 18,3 százalékos és a dohányáru 21,2 százalékos drágulása játszott szerepet. Hozzátette: az élelmiszerek éves drágulása második hónapja átlag alatti, mégis maradt az árnövekedés. A KSH adatai szerint a január-februári átlagot jóval meghaladó havi élelmiszerár emelkedés márciusra és áprilisra az átlagosra szelídült. Márciushoz képest az élelmiszerek 0,8 százalékkal drágultak. Nőtt a tojás (11,7 százalék), az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (1,5 százalék), a csokoládé, kakaó (1,2 százalék) és a párizsi, kolbász (1,1 százalék) ára. A cukor ára ugyanakkor 2 százalékkal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk áremelkedése (1,1 százalék) is meghaladta az átlagot.
Az Európai Unió 27 tagországában 2012. márciusban a fogyasztói árak – az előzetes harmonizált adatok szerint – átlagosan 2,9 százalékkal voltak magasabbak, mint 2011 márciusában. A legkisebb áremelkedést Svédországban (1,1 százalék) és Görögországban (1,4 százalék), a legnagyobbat Magyarországon (5,5 százalék), valamint Észtországban (4,7 százalék) mérték. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >