KSH: a kereskedelmi szálláshelyek 5,2 százalékkal több vendéget fogadtak 2018-ban
A kereskedelmi szálláshelyek 5,2 százalékkal több, 12,5 millió vendéget és 3,8 százalékkal több, 30,9 millió vendégéjszakát regisztráltak tavaly. A külföldi vendégek 2,4 százalékkal, a belföldi vendégek 5,3 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron 9,3 százalékkal magasabb – összesen 510 milliárd forint bruttó árbevételt értek el tavaly. Ezen belül a szállásdíj-bevétel 8,3 százalékkal nőtt és 301 milliárd forintot tett ki. A vendéglátás bevétele 31,4 százalékkal 121 milliárd forintra emelkedett, az egyéb szolgáltatások bevétele 88,3 milliárd forint volt, 8,8 százalékkal csökkent.
A külföldi vendégek 15,3 millió, a belföldiek 15,6 millió vendégéjszakát töltöttek el tavaly Magyarországon. Az előző évben még a külföldiek 115 ezerrel több éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint a magyar vendégek.
A külföldi szállásdíj-bevételek 7,7 százalékkal, a belföldiek 9,2 százalékkal emelkedtek tavaly.
Tavaly a legfontosabb küldőpiacok közül Csehországból 5,2, az Egyesült királyságból 2,5, Romániából 7,2, Spanyolországból 12,2, Ukrajnából pedig 41,2 százalékkal több vendég érkezett. Kétszámjegyű volt a növekedés az ázsiai, az amerikai, az izraeli, és a kínai vendégéjszakákban is. A német turisták vendégéjszakái 0,5 százalékkal, az orosz alig 1 százalékkal nőtt.
A szállodák szobakihasználtsága 2,0 százalékponttal, 61,3 százalékra emelkedett 2018-ban.
Tavaly decemberben a külföldi vendégek és vendégéjszakák száma egyaránt 0,9 százalékkal emelkedett. A szálláshelyekre érkezett vendégek száma meghaladta a 390 ezret, akik több mint 950 ezer vendégéjszakát töltöttek el. A belföldi vendégek száma 1,0 százalékkal volt magasabb, és meghaladta a 430 ezret. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 2,3 százalékkal nőtt, és több mint 950 ezer volt. Decemberben a szállodák szobakihasználtsága 0,4 százalékponttal, 52,0 százalékra nőtt. 2018 decemberben az összes bruttó árbevétel folyó áron 6,7 százalékkal 38 milliárd forintra nőtt, ezen belül a szállásdíj-bevétel 8,2 százalékkal 21 milliárd forintra emelkedett az előző év azonos időszakához mérten.
Tavaly decemberben Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 5,1 százalékkal kevesebbet, 1,2 milliárd forintot költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. Tavaly egész évben a SZÉP-kártya költések értéke meghaladta a 20,2 milliárd forintot, 2017-hez képest nem változott.
Tavaly 2633 kereskedelmi szálláshely közel 79 ezer szobával és 219 ezer férőhellyel várta a vendégeket Magyarországon. A szobák száma 3,1, a férőhelyek száma 3,2 százalékkal nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >Viharos év a légi közlekedésben: fizetésképtelenséget jelentett légitársaságok világszerte
Az idei év nehézségei sok légitársaság számára jelentettek komoly kihívást.…
Tovább olvasom >MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Viharos év a légi közlekedésben: fizetésképtelenséget jelentett légitársaságok világszerte
Az idei év nehézségei sok légitársaság számára jelentettek komoly kihívást.…
Tovább olvasom >(EN) Kortárs (étel)művészet – A nap képe
Sajnos ennek a bejegyzésnek csak EN nyelvű változata van.
Tovább olvasom >A fine dining tálalás utolsó fél évszázada – A nap videója
Zanzásított bemutató az elmúlt 50 év food styling történetéről.
Tovább olvasom >