KSH: 90 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma januárban
A beutazási korlátozások, illetve a kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó járványvédelmi intézkedések hatására januárban 89,8 százalékkal csökkent a kereskedelmi szálláshelyeken töltött vendégéjszakák száma az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 85,5 százalékkal esett vissza, a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 93,5 százalékkal csökkent.
A belföldi vendégéjszakák száma 11 ezerrel, 115 ezerre nőtt az előző hónaphoz mérten, amit mindössze 36 ezer, a tavaly januárinál 92,7 százalékkal kevesebb vendég töltött el.
Az összes vendégéjszaka 66 százalékát a belföldi vendégek töltötték el.
Az éjszakák 62,2 százalékát szállodákban töltötték, ahol a csökkenés mértéke 88,8 százalékos volt. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken az előző év januári forgalom mintegy harmada (34,9, illetve 33,8 százaléka) jelentkezett. A visszaesés a Balatoni turisztikai régiót érintette leginkább – közölte a KSH.
Az egy évvel korábbinál 95,0 százalékkal kevesebb, mindössze 18 ezer külföldi vendég 59 ezer éjszakát töltött a magyarországi szállásokon. A vendégek nagy része szállodában szállt meg, ennek ellenére az ott eltöltött éjszakák száma 5,8 százalékra csökkent a tavaly januárihoz képest. A legnagyobb mértékű (99, illetve 97 százalékos) csökkenés a Balatoni turisztikai régióban, illetve Budapesten történt.
A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 90,8 százalékkal volt kevesebb a tavaly januárinál és 3,160 milliárd forintra esett vissza. A szállásdíj bevételek a tavaly januárinak 9,1 százalékára csökkentek és 1,738 milliárd forintot értek el. A vendéglátásból eredő 899 millió forint bevétel mindössze 8,6 százaléka volt az egy évvel korábbinak.
A KSH emlékeztetett: tavaly november 10. óta a koronavírus okozta járvány megfékezésére irányuló védelmi intézkedések értelmében a kereskedelmi szálláshelyek turistákat nem, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási célból érkező vendégeket fogadhatnak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Magyar fejlesztésű AI-szoftver írja át a nemzetközi üzleti világot a vendéglátóiparban
A 100%-ban magyar fejlesztésű Everguest Intelligence AI-szoftver nem csupán egy…
Tovább olvasom >Megugrik az európaiak utazási kedve: A 2024-es év őszi és téli szezonjának utazási trendjei
Az Európai Utazási Bizottság (ETC) legújabb kutatása szerint jelentős növekedés…
Tovább olvasom >Közel 13 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában 2023 első kilenc hónapjában
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megugrik az európaiak utazási kedve: A 2024-es év őszi és téli szezonjának utazási trendjei
Az Európai Utazási Bizottság (ETC) legújabb kutatása szerint jelentős növekedés…
Tovább olvasom >Hello METRO, HelloPay!
Júliustól a METRO kínálatából, valamint a nagykereskedelem értékesítőin keresztül országszerte…
Tovább olvasom >Közel 13 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában 2023 első kilenc hónapjában
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első…
Tovább olvasom >