KSH: 7,2 millió tonna kalászos gabona termett idén
Idén 8,7 százalékkal kevesebb, 7,2 millió tonna kalászos gabona termett a tavalyinál 10 százalékkal kisebb területen – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.
A termésátlagok a zabon és a tritikálén kívül felülmúlták az előző évi értékeket. A búza termésátlaga mindössze 10 kilogrammal maradt el eddigi rekordhozamától. Az árpa hozama kiemelkedő volt, hektáronként 5270 kilogramm termett.
A legjelentősebb kalászos gabona a búza, amely az összes kalászos gabonatermés 73 százalékát adta 2017-ben, tavaly ez az arány 71 százalék volt. Búzából az egy évvel korábbinál 7,9 százalékkal kisebb területről 6,5 százalékkal kevesebb termést takarítottak be; a termésátlag hektáronként 5440 kilogramm volt, 1988 óta a legmagasabb Magyarországon. A búza idei termésátlaga a megelőző öt év átlagát 15 százalékkal haladta meg.
Az árpa betakarított területe az egy évvel azelőttinél 15, termésmennyisége 12 százalékkal kevesebb volt, miközben a hektáronkénti termésátlag 3,5 százalékkal nőtt. A hektáronkénti 5270 kilogramm termésátlag a 2012-2016. évek átlagát több mint 19 százalékkal haladta meg.
A tritikálé betakarított területe 21 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban. A learatott termés mennyisége csaknem negyedével, a termésátlag 4,3 százalékkal csökkent.
A zab esetében a tavalyinál 7,2 százalékkal kisebb területről az előző évinél 12 százalékkal kevesebb termést takarítottak be, így az átlagos hozam 4,6 százalékkal lett alacsonyabb.
Rozst több mint 25 ezer hektáron, a tavalyinál 1,8 ezer hektárral kisebb területen arattak. A termés a 2016. évihez képest közel azonos volt, a termésátlag 7,4 százalékkal emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >