KSH: 5,5 százalékos volt a szeptemberi infláció
Szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 5,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál – közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Kilenc éve volt utoljára ilyen magas az infláció hazánkban
Az emelkedés megegyezik az elemzők előzetes várakozásával. Ennél magasabb inflációt kilenc évvel ezelőtt, 2012 októberében mértek utoljára. Eddig a júniusi 5,3 százalékos infláció volt idén a legmagasabb, amelyet júliusban 4,6 százalékos, majd augusztusban 4,9 százalékos pénzromlás követett.
Az éves maginfláció az augusztusi 3,6 százalékról 4,0 százalékra nőtt, ami tavaly augusztus óta a legmagasabb érték.
A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,2 százalékkal nőttek.
Az elmúlt egy évben a dohányáruk 17,8 százalékkal, a járműüzemanyagok 21,6 százalékkal drágultak.
Az élelmiszerek ára átlagosan 4,4 százalékkal emelkedett, ezen belül a zsiradékok 18,6 százalékkal, köztük az étolaj 32,6, a margarin 15,4 százalékkal drágult. A burgonya 17,4, a friss zöldség 15,1 százalékkal lett drágább tavaly szeptember óta. A munkahelyi étkezés ára 9,4, a baromfihúsé 9,2 százalékkal, a büféáruké 7,6, az éttermi étkezésé 7,3 százalékkal emelkedett.
A tartós fogyasztási cikkekért 5,1, ezen belül az ékszerekért 12,9, a szobabútorokért 11,6, az új személygépkocsikért 7,9 százalékkal kellett többet fizetni. A szolgáltatások díja 3,2 százalékkal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 13,5, a járműjavítás és -karbantartás 8,3 százalékkal került többe. A postai szolgáltatások tarifái 7,2 százalékkal emelkedtek, a telefon és internet viszont 1,4 százalékkal olcsóbb lett egy év alatt. Az üdülés egy hónap alatt 9,8 százalékkal lett olcsóbb, de így is 6,4 százalékkal drágább volt, mint tavaly szeptemberben.
A fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékos havi drágulásán belül az idényáras termékek nélkül számolt élelmiszerárak 0,4 százalékkal lettek magasabbak, a járműüzemanyagok ára 0,4 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek 0,9 százalékkal, a ruházkodási cikkek ára 0,7 százalékkal nőtt. A szolgáltatásokért 0,5 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, főként az üdülési szolgáltatások és a hírközlési szolgáltatások 2,7 százalékos árcsökkenése következtében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárazság, technológiai verseny és összefogás: beindult a hazai dinnyeszezon
Komoly kihívások közepette indul a 2025-ös magyar dinnyeszezon: a csapadékhiány,…
Tovább olvasom >Romló, de a nemzetgazdasági átlagnál jobb konjunktúra a turizmusban
2025. júniusban a turisztikai cégek 70%-a szolgáltatási árainak növekedéséről számolt…
Tovább olvasom >Áremelkedés, exportcsökkenés, új fogyasztói szokások – így alakult a baromfi- és tojáspiac 2025 első felében
Látványos változások jellemezték 2025 első félévét a hazai baromfi- és…
Tovább olvasom >