KSH: 4,8 százalékkal nőtt a kereskedelmi szálláshelyek forgalma
A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 2,5, a belföldi vendégeké 7,9 százalékkal nőtt áprilisban az egy évvel korábbi szinthez képest, a kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakákban mért vendégforgalma összességében 4,8 százalékkal emelkedett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Január-áprilisban a szálláshelyek 6,9 százalékkal többet, 5 millió 689 ezer vendégéjszakát regisztráltak az előző év azonos időszakához képest.
Az év első négy hónapjában a külföldi vendégek 3 millió 21 ezer, a belföldi vendégek 2 millió 668 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A külföldiek vendégéjszakáinak száma 5,8, a belföldieknél 8,1 százalékkal nőtt.
A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 10 százalékkal több, 90 milliárd forint bruttó árbevételt értek el január-áprilisban.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 2,5 százalékponttal emelkedett, 44,8 százalékos volt.
A SZÉP-kártya tulajdonosok 2,1 százalékkal kevesebbet, összesen 3 milliárd 587 millió forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel.
A Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2579 volt április 30-án, a kiadható férőhelyek száma meghaladta a 238 ezret. A működő egységek száma 2,5 százalékkal több volt, mint egy évvel korábban, a férőhelyeké gyakorlatilag nem változott.
Áprilisban az előző év azonos hónapjához képest 7,5 százalékkal több, 395 ezer külföldi vendég töltött 1 millió 19 ezer éjszakát kereskedelmi szálláshelyeken.
Az áprilisi vendégforgalom nagysága alapján a legjelentősebb küldő országok többségéből nőtt a kereslet. Az Egyesült Államokból, Csehországból és az Egyesült Királyságból érkező forgalom dinamikusan, 21, 18, illetve 15 százalékkal nőtt, Olaszország és Ausztria esetében mérsékeltebb, 7,0, illetve 1,1 százalékos volt a bővülés, míg az orosz és német turisták 36, illetve 10 százalékkal kevesebb vendégéjszakát vettek igénybe.
A 12 százalékkal több, 377 ezer belföldi vendég 793 ezer éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken.
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele 27 milliárd forint volt áprilisban, 6,7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ezen belül a szállásdíjbevétel 5,7 százalékkal növekedve 15 milliárd forintot, a vendéglátásé 9,2 százalékkal emelkedve 6 milliárd forintot, az egyéb bevételek 6,8 százalékkal növekedve 6 milliárd forintot tettek ki.
A forint/euró havi átlagárfolyama 300 forint volt, 8 forintot erősödött az egy évvel korábbihoz képest – közölte a KSH.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 2,7 százalékponttal emelkedett, 52,6 százalékot ért el.
A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 16 736 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó szállásdíj (bruttó REVPAR) 8 810, az egy szállodai szobára jutó teljes árbevétel (TREVPAR) 15 565 forint volt áprilisban.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján 1810 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát, a kártyatulajdonosok 2,7 százalékkal kevesebbet, 1 milliárd 185 millió forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >9 százalékkal drágult a tölteni való paprika
A KSH adatai szerint Magyarországon 1,28 ezer hektárról 90,61 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az ételárus nehéz kenyere – A nap videója
A film információi szerint 10 dollárcent egy adag ebből az…
Tovább olvasom >„Kényelmi” tálca – A nap képe
A hirtelen mozdulatok sem okozhatnak kárt a Couch Drink +…
Tovább olvasom >