KSH: 4,1 százalékkal nőttek a keresetek az első negyedévben
A legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, költségvetési intézményeknél és a nonprofit szervezeteknél 4,1, a közfoglalkoztatottak nélkül számítva 3,0 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek az első negyedévben – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A nettó keresetek a bruttóval azonos ütemben emelkedtek, így a fogyasztói árak első negyedévi 1,0 százalékos csökkenésével számolva a nemzetgazdaság egészében 5,2, a közfoglalkoztatottak nélkül 4,0 százalékos volt a reálbérek növekedése január-márciusban az egy évvel korábbiakkal összehasonlítva.
A vállalkozásoknál 3,5, közfoglalkoztatottak nélkül 3,3 százalékos volt a bérnövekedés, a költségvetési szférában pedig 4,3, illetve 2,3 százalékos.
Az átlagos bruttó kereset 239 ezer 300 forint, a nettó kereset 156 ezer 700 forint volt. A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (497 700 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabbak (145 500 forint).
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) keresetek 0,3 százalékponttal, kevésbé emelkedtek, mint a keresetek.
Márciusban a havi bruttó átlagkeresetek értéke elérte a 247 ezer 917 forintot, ami 4,9 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest, s 0,6 százalékos fogyasztói árcsökkenéssel számolva ez 5,5 százalékos reálbér-emelkedésnek felel meg. A közfoglalkoztatottak nélkül a versenyszférában 3,4, a költségvetési szerveknél 2,5 százalékkal volt magasabb az átlagbér, mint tavaly márciusban.
Az öt főnél nagyobb vállalkozásoknál a KSH adatai szerint 63 ezerrel többen dolgoztak márciusban, mint egy évvel korábban, a költségvetési szervezeteknél pedig hatezerrel nőtt a létszám egy év alatt. Márciusban 151 ezer közfoglalkoztatottat regisztrált a KSH, 58 ezerrel kevesebbet az egy évvel korábbinál, és a teljes munkaidőben dolgozók 79 ezer 777 forintos keresete 3,1 százalékkal volt magasabb. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >