KSH: 4,1 százalékkal nőttek a keresetek az első negyedévben
A legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, költségvetési intézményeknél és a nonprofit szervezeteknél 4,1, a közfoglalkoztatottak nélkül számítva 3,0 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek az első negyedévben – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A nettó keresetek a bruttóval azonos ütemben emelkedtek, így a fogyasztói árak első negyedévi 1,0 százalékos csökkenésével számolva a nemzetgazdaság egészében 5,2, a közfoglalkoztatottak nélkül 4,0 százalékos volt a reálbérek növekedése január-márciusban az egy évvel korábbiakkal összehasonlítva.
A vállalkozásoknál 3,5, közfoglalkoztatottak nélkül 3,3 százalékos volt a bérnövekedés, a költségvetési szférában pedig 4,3, illetve 2,3 százalékos.
Az átlagos bruttó kereset 239 ezer 300 forint, a nettó kereset 156 ezer 700 forint volt. A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (497 700 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabbak (145 500 forint).
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) keresetek 0,3 százalékponttal, kevésbé emelkedtek, mint a keresetek.
Márciusban a havi bruttó átlagkeresetek értéke elérte a 247 ezer 917 forintot, ami 4,9 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest, s 0,6 százalékos fogyasztói árcsökkenéssel számolva ez 5,5 százalékos reálbér-emelkedésnek felel meg. A közfoglalkoztatottak nélkül a versenyszférában 3,4, a költségvetési szerveknél 2,5 százalékkal volt magasabb az átlagbér, mint tavaly márciusban.
Az öt főnél nagyobb vállalkozásoknál a KSH adatai szerint 63 ezerrel többen dolgoztak márciusban, mint egy évvel korábban, a költségvetési szervezeteknél pedig hatezerrel nőtt a létszám egy év alatt. Márciusban 151 ezer közfoglalkoztatottat regisztrált a KSH, 58 ezerrel kevesebbet az egy évvel korábbinál, és a teljes munkaidőben dolgozók 79 ezer 777 forintos keresete 3,1 százalékkal volt magasabb. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >Több, mint 20 százalékkal magasabb a fokhagyma termelői ára
Az Eurostat adatai szerint a fokhagyma termése 5,2–7,1 ezer tonna…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >