KPMG: mintegy 2 ezer szobával bővül a magyar szállodai kapacitás 2018-ig
A következő két évben mintegy 2 ezer szobával bővül a szállodai kapacitás Magyarországon, ez 4000 új szállodai ágyat jelent, vagyis Magyarország és főleg Budapest készül a következő évek turisztikai kihívásaira – hívta fel a figyelmet a KPMG legfrissebb elemzése.
Az MTI-nek szerdán elküldött elemzés emlékeztet: Magyarország a következő években több sportágban rendez nagy világversenyeket, és elkészülhet az új, 5000 férőhelyes budapesti konferenciaközpont is, de az ezek nélkül számolt trendek is további növekedést vetítenek előre.
A 2017-ben és 2018-ban induló beruházások között Budapesten többségbe kerülnek a nagy, 100-150-200 szobás szállodák, amelyek között számos 5 csillagos is szerepel. Míg az elmúlt két évben mindössze egy ötcsillagos szállodát adtak át, addig a következő két év fejlesztései között a fővárosban hat, vidéken pedig egy szálloda nyílik meg összesen csaknem 900 ötcsillagos szobával – hívta fel a figyelmet a minőségi változásra Bálint Gergely, a KPMG ingatlan-, szabadidős és turizmusfejlesztési csoportjának menedzsere a közlemény szerint.
Kitért arra, hogy közel hat éve rendületlenül nő a vendégéjszakák száma Magyarországon. A 2009-es mélyponthoz képest 2015-ig 7,1 millióval nőtt a vendégéjszakák száma, ez nagyjából fele-fele arányban bel- és külföldi turisták között oszlik meg. Bár még nincs vége az évnek, az adatok alapján a tavalyi, rekordot jelentő 26 millió vendégéjszakát az idén egymillióval sikerül túllépni – jegyezte meg.
A főszezonban a kiemelt turisztikai központokban, így Budapesten és a Balaton keleti medencéjében a szobakihasználtság egész évben 80 százalék feletti, a fővárosi 4 csillagos hotelekben pedig még szeptemberben is 90 százalék feletti volt. A nagy foglaltság a KPMG szerint már kapacitásproblémát jelent, ami elkedvetlenítheti az egyébként magyarországi kiruccanást, vagy belföldi utazást tervező turistákat.
Mivel azonban évek óta pezseg a hotelpiac, egyre több szállodaipari beruházás indul Magyarországon – mondta a KPMG szakértője. A szállodaszövetség adatai szerint 2015-ben országos szinten 22 új hotel nyílt meg 944 szobával. Ezekből vidéken 18 szálloda nyílt 689 szobával, míg Budapesten 4 szálloda 255 szobával. 2016 első kilenc hónapjában összesen 14 szálloda nyílt meg 866 szobával. Ebből Budapesten található 3 hotel 136 szobával, vidéken pedig 11 összesen 730 szobával.
Tavaly és idén is főleg kisebb kapacitású szállodák nyíltak, így nem meglepő, hogy a következő években egyre nagyobb szállodák nyílnak majd Magyarországon – áll a KPMG közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: a magyarországi turizmus hasít
A magyarországi turizmus hasít, Ferihegy Európa leggyorsabban bővülő repülőtere –…
Tovább olvasom >Szallas.hu: az őszi belföldi foglalások negyedét SZÉP-kártyával fizették
Az őszi belföldi foglalásokhoz kapcsolódó online fizetések összértékének negyedét SZÉP-kártyával…
Tovább olvasom >A KPMG szerint a vállalatoknak érdemes külön vezetőt kinevezni az AI-átalakulás élére
Ma már nem kérdés, hogy a fejlett technológiák, köztük a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >