Korszerűbb fürdők kellenek
Már nincs szükség kapacitásbővítésre a magyarországi fürdőágazatban, annál inkább a drágán működő létesítmények energetikai korszerűsítésére, környezettudatossá tételére és szolgáltatási színvonaluk emelésére – válaszolta a Világgazdaság kérdésére a Magyar Fürdőszövetség új ügyvezető elnöke. Mint Boros László Attila rámutatott: mára mindenütt megérett az idő az elavult műszaki megoldások cseréjére, élménynövelő beavatkozásokra, kisebb-nagyobb ráncfelvarrásokra. Nem véletlenül, hiszen a legtöbb, turisztikai jelentőségű fürdő a Széchenyi-terv egymást követő szakaszaiból finanszírozott nagy fürdőfejlesztési hullámok terméke, azaz 2001–2013 között épült.
Az elnök szerint a turizmus egyik alappillérének is számító, 95 százalékban önkormányzati és állami tulajdonú létesítmények felújítását a Kisfaludy szállásfejlesztési programhoz hasonló támogatási rendszerrel lehetne és kell megújítani. A Modern városok programban most több megyei jogú város kaphat közel tízmilliárd forintos fürdőfejlesztési támogatást, amelyből Boros László szerint már nem a kapacitást, hanem az élménylehetőségeket és a minőség szintjét kellene emelni. A jellemzően óriási rezsiköltséggel működő létesítmények energetikai fejlesztésére nem telik a bevételekből, holott jó lenne csökkenteni az üzemeltetési költségeket is.
A fürdőszövetség egyik legfontosabb célja, hogy elérje az ágazatot terhelő 27 százalékos áfa csökkentését, hiszen mielőbb forrást kell találni a bérek emelésére is. Mivel néhol már az állami egészségügyben is magasabbak a fizetések, kórházak is el tudják csábítani például a fizioterápiás asszisztenseket, gyógytornászokat és gyógymasszőröket az akár 20 százalékkal is magasabb ajánlataikkal. A vidéki fürdőkben különösen nehéz pótolni a szakképzett munkaerőt, pedig az ott dolgozók helyben tartása társadalompolitikai cél is – hívta fel a figyelmet Boros László Attila, aki a Büki Gyógyfürdő Zrt.-t is irányítja, korábban pedig a Gyulai Várfürdőt üzemeltető céget vezette. (vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Továbbra is erős pályán a magyar turizmus
2025 februárjában a turizmus ismételten erőteljes növekedést mutatott: a hazai…
Tovább olvasom >Több mint 1 millió vendég érkezett a magyarországi szállashelyekre
2025 februárjában tovább erősödött a magyar turizmus: több mint 1…
Tovább olvasom >Új képzéssorozat a balatoni turizmusért: gyakorlatközpontú tréningek Keszthelyen
A balatoni turizmus fejlődésének egyik kulcsa a szolgáltatók versenyképességének növelése…
Tovább olvasom >További cikkeink
Továbbra is erős pályán a magyar turizmus
2025 februárjában a turizmus ismételten erőteljes növekedést mutatott: a hazai…
Tovább olvasom >Rekordévre készül a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér – új csúcsot hoz a nyári menetrend
Minden korábbinál szélesebb és változatosabb járatkínálattal készül a 2025-ös nyári…
Tovább olvasom >Koktélok aranyáron: luxusbárok a világ körül
A világ vezető bárjai nem csupán prémium italválasztékukkal és egyedi…
Tovább olvasom >