Környező adóváltozások
A Deloitte adóosztálya összefoglalta a közép-kelet-európai térség legfontosabb adóváltozásait, melyek a külföldi érdekeltségű hazai cégeket is érinthetik. Általánosságban elmondható, hogy a közép-kelet-európai adópolitika évről évre az adózók fizetési és adminisztrációs terheinek csökkentésére és a költségvetési bevételek hatékonyabb beszedésére törekszik.
A cseh kormány a munkaerőpiac élénkítése végett a minimálbéreket évről évre növeli. Az utóbbi időben a cseh adóhatósági gyakorlat azt mutatja, hogy a külföldről származó jövedelmet is valló magánszemélyek bevallását, illetve e jövedelmek adózását rendszeresen vizsgálja az adóhatóság: tipikusan ilyen esetek a külföldi kiküldetési struktúrák.
Horvátországban a tőkejövedelmek utáni adófizetés egyszerűbbé vált azáltal, hogy a fizetendő adót csak az adóévet követő év január 31-ig kell megfizetni, míg korábban ezt legkésőbb a jövedelemszerzést követő 8 napon belül kellett teljesíteni. Az üzleti utak során felmerülő költségek vonatkozásában egyszerűsödtek az adatszolgáltatási kötelezettségek, de a napidíjra és a saját személygépkocsi használatára vonatkozóan továbbra is szükséges adatot szolgáltatni a hatóság részére.
Lengyelországban legkésőbb 2016 novemberében fognak törvénymódosítási javaslatot benyújtani és várhatóan elfogadni a jelenleg érvényes adómentes jövedelemsáv és az egyes személyi jövedelemadó-kulcsok vonatkozásában, mely leghamarabb 2017 januárjától léphet életbe.
Romániában érdekes változás az adóhatósági gyakorlatban, hogy a kiküldetés keretében Romániába érkező munkavállalók esetében a hatóság 2016. január 1-jétől értelmezi a törtévi illetőség fogalmát. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy egy Romániába érkező külföldi munkavállaló attól a pillanattól válik világjövedelmén adókötelessé Romániában, ahogy a belföldi illetőség szabályainak megfelel.
Szerbiában foglalkoztatásösztönző célzattal különféle adó- és járulékkedvezmények érhetőek el a munkáltatók részére, amennyiben új munkavállalót alkalmaznak. Kisvállalkozások esetében például legalább két új munkavállaló alkalmazása esetén az utánuk megfizetett személyi jövedelemadó és társadalombiztosítási járulékoknak akár a 75 százaléka is visszajárhat a foglalkoztatónak.
A tőkejövedelmek Szlovákiában korábban eltérően adóztak attól függően, hogy azt az adózó belföldről vagy külföldről szerezte. 2016-tól azonban ezen jövedelmek egységesen 19 százalékos adókulccsal adóznak. A nemzetközi munkaerő-kölcsönzés tekintetében érdekesség, hogy a legutóbbi törvénymódosítás értelmében a külföldi társaság fióktelepe – mivel ugyanaz a társaság – nem tekinthető gazdasági értelemben vett munkáltatónak, így a külföldi cégnek mint kifizetőnek, regisztrálnia kell a szlovák hatóságnál, mely által ugyanazon havi adóelőleg-megállapítási, -levonási, -bevallási kötelezettség vonatkozik rá, mint más szlovák székhelyű társaságokra.
Szlovéniában az osztalék és kamatjövedelmek tekintetében változott a bevallási határidő. Míg korábban a jövedelemszerzés negyedévét követő hó 15-ig kellett ezt bevallani, most elegendő az adóévet követő február 28. napjáig teljesíteni.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >