Koncentrált a drogériapiac
A három nagy drogérialánc együtt csaknem 90 százalékos részesedést szerzett a mintegy 250 milliárd forintos hazai illatszer-kiskereskedelemben – olvasható a Világgazdaság Online-on.
Az elmúlt évben 696 vállalkozás foglalkozott Magyarországon illatszer-kiskereskedelemmel a Nemzeti Cégtár adatai szerint, együttes árbevételük 228 milliárd forint volt, az előző évinél 33-mal kevesebb cég ért el 26 milliárd forinttal kisebb forgalmat. A szektor 2,7 milliárdos nyeresége teljes egészében eltűnt, az alkalmazottak száma azonban megmaradt a 8600 fős szinten.
Várakozások szerint az idén a piac nagysága újra elérheti a 2016-os 250 milliárd forintot, ami elsősorban a három vezető szereplő, a DM, a Rossmann és a Müller növekedésével magyarázható. Az említett láncok eddig is dinamikusan bővültek, de a kedvező makrogazdasági környezetből fakadó többletfogyasztás már akkora pluszbevételt hoz nekik, ami ellensúlyozhatja a kisebb piaci szereplők fokozatos lemorzsolódását. Utóbbiak főként azért szorulnak ki, mert a beszerzés és a logisztika terén nem versenyezhetnek a nagy láncokkal, amelyek ráadásul a változó fogyasztói igényekre reagáló termékbevezetésekkel még inkább maguk felé billentették a mérleg nyelvét.
A piacvezető DM például a 2017 októberétől 2018 szeptemberéig tartó üzleti évben 10 százalék feletti növekedéssel 103 milliárd forintos árbevételt ért el. A múlt hónapban zárt esztendő több változást is hozott a 262 tagú hálózatban, például hét-hét boltot nyitottak, illetve újítottak fel, kilencet bővítettek, 18-nak pedig az üzletképét frissítették.
A vállalat 2887 dolgozót foglalkoztat, közülük 404-en legalább 15 éve, 85-en több mint húsz éve dolgoznak a Magyarországon 1992 óta jelen lévő vállalatnál. A január végén indult webshopban már 9000 termék érhető el, az átlagos kosárérték a hagyományos bolti vásárlások háromszorosa. Az eddigi rekordot egy 199 ezer forintos bevásárlás tartja.
Már 1022 településre szállítanak ki, az online rendeléseknél a pelenka, a papír, a bébiétel, a babaápolási termékek, a konvencionális élelmiszerek és az állateledelek a legkeresettebbek.
A GDPR uniós adatvédelmi rendelettel összefüggésben hűségprogramját is megújította a DM. Míg a társaság a korábbi változatnál kilenc év alatt gyűjtött 1,3-1,4 millió tagot, addig az új törzsvásárlói programban fél év alatt csaknem egymillió tagja lett. A saját márkás termékekből származó bevétele 16 százalékkal nőtt, a lánc 3800-féle árucikket kínál. Száz forintból harmincat költenek a vásárlók ezekre a termékekre. (Gyöngyösi Balázs, vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Mindenkinek a vásárló a fontos – mindig, mindenhol, mindenkor – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
A Business Days harmadik, szerdai napjának délelőttje az elmúlt másfél…
Tovább olvasom >Kiemelt törődés a korán érkezőknek: november 17. a koraszülöttek világnapja
Manapság számos világnap ad alkalmat arra, hogy a számunkra fontos…
Tovább olvasom >Erwin Müller második „Goldener Zuckerhut” díját nyerte el – Példátlan életmű a kiskereskedelemben
Berlinben, mintegy 500 vendég jelenlétében vehette át Erwin Müller, a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >