Komoly kihívások előtt áll az élelmiszeripar
Az elmúlt évek mozgalmas időszakot hoztak a magyar élelmiszeripar számára, amely továbbra is heterogén képet mutat a tulajdoni viszonyok, vállalatméretek, technológia és menedzsment rendszerek tekintetében. Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető-helyettese, a közelgő Portfolio Agrárszektor Konferencián is részt vesz, ahol az exportfejlesztés fontosságáról és a hazai élelmiszeripar előtt álló kihívásokról beszél majd.
Giczi szerint a magyar élelmiszeripar jelentős fejlődést mutat, különösen a technológiai fejlesztések terén, azonban továbbra is nagy különbségek figyelhetők meg a multinacionális vállalatok és a hazai kkv-k között. A multik exportpiaci szerepe és professzionális döntéshozatali folyamatai jelentős előnyt jelentenek, de a hazai vállalatok is egyre inkább versenyképes technológiákra támaszkodnak.
A jövőben az élelmiszeripari fejlesztésekre koncentráló pályázatok lehetőséget kínálnak a legmodernebb technológiák bevezetésére, amely komoly versenyképességi előrelépést jelenthet a szektor számára. Giczi kiemelte, hogy a magyar élelmiszeripar minősége általában meghaladja az európai átlagot, és ha ezt sikerül nemzetközi versenyképességi ugrással párosítani, akkor az export terén komoly eredményeket érhetünk el.
Az új pályázati ciklus, amely szeptembertől indul, jelentős forrásokat biztosít az élelmiszeripar számára. Az elérhető 150+50 milliárd forint értékű pályázati források történelmi lehetőséget kínálnak arra, hogy a magyar élelmiszeripar valóban „gatyába rázza” magát, és fenntartható fejlődési pályára álljon.
A globális piaci kihívásokra válaszul az Agrármarketing Centrum két éve indította el Hungarian Food Business Programját, amely professzionális nemzetközi kiállításokkal, B2B programokkal és egy digitális exportkatalógussal segíti a hazai élelmiszeripari cégek nemzetközi piacra jutását. A programban már több száz hazai vállalat vesz részt, kihasználva az exportfejlesztési lehetőségeket.
A magyar élelmiszeripar előtt álló kihívások és lehetőségek tehát jelentősek, és az előttünk álló években kulcsfontosságú lesz, hogy ezekre megfelelően reagálva biztosítsuk a szektor fenntartható fejlődését és nemzetközi versenyképességét.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: júliusban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak júliusban az egy évvel korábbihoz képest 2,5, az előző hónaphoz viszonyítva 0,7 százalékkal nőttek
Júliusban az ipari termelői árak átlagosan 2,5 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >A magyar élelmiszeripar stabil fejlődését mutatja a növekvő bizalom és árbevétel
A magyar fogyasztók bizalma továbbra is erős a hazai élelmiszeripari…
Tovább olvasom >További cikkeink
A FAO élelmiszerár indexe enyhén csökkent augusztusban
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a magyar gazdaság kilátásai jók
A magyar gazdaság kilátásai jók, a jelenlegi moderált gazdasági növekedés…
Tovább olvasom >KSH: júliusban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >