Kitörési pont előtt a magyar mezőgazdaság
Az elmúlt évek viszontagságai ellenére a magyar agrárium bizonyította exportképességét. 2023-ban az exportteljesítményünk jelentősen hozzájárult a költségvetés eredményéhez, ez kimagasló lehetőségeket biztosít a magyar gazdák számára – mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese Túrkevén, az agár-országjárás Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei állomásán.

(Fotó: AM/Vermes Tibor)
Farkas Sándor hangsúlyozta, a nemzetgazdasági szinten is kiemelkedő exportteljesítményhez jelentős mértékben hozzájárultak a mezőgazdasági támogatások. A magyar kormány 80 százalékos társfinanszírozásának köszönhetően pedig a tavalyi évben európai uniós viszonylatban is Magyarországon voltak a legmagasabbak a támogatások. 2027-ig bezárólag mintegy 5300 milliárd forint fejlesztési forrás áll rendelkezésre. Hozzátette, a szaktárca célja, hogy alapanyagtermelés helyett a hozzáadott érték növelése legyen a cél, ezért 2030-ra szeretnénk elérni azt, hogy a magyar agrár- és élelmiszeripar Európa legfejlettebb gazdaságai közé tartozzon. Idén a Közös Agrárpolitika Stratégia Terv részeként mintegy 64 pályázati jogcímet hirdet meg a szaktárca, mely a legkisebb gazdálkodóktól a nagyobb üzemmérettel rendelkező gazdaságokig, mindenki számra elérhető forrásokat biztosít.
Farkas Sándor emlékeztetett, a mai nappal megkezdődött a területalapú támogatásokhoz kapcsolódó egységes kérelmek benyújtásának lehetősége, a gazdálkodók 44 támogatási és vidékfejlesztési jogcímen nyújthatják be kérelmeiket, az előttünk álló két hónapig bezárólag. A pályázati rendszer az elmúlt évek tapasztalatait figyelembe véve egyszerűsödött és átláthatóbb lett, a kamara falugazdász-hálózata azonban továbbra is segíti a gazdákat.
A miniszterhelyettes kiemelte, a magyar kormány már többször bizonyította, hogy a gazdatársadalom erős szövetségese. A fejlesztési források célja pedig továbbra is az agrárvállalkozások versenyképességének növelése mellett a vidéki Magyarország erősítése, valamint a helyben maradás ösztönzése.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Európai Központi Bank: a vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai…
Tovább olvasom >AM: a fenntartható vízgazdálkodás az innovatív mezőgazdaság alapja
A klímaváltozás hatásai, az egyre gyakoribb aszályos időszakok és a…
Tovább olvasom >Új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak a Magyar Államkincstár
A Magyar Államkincstár új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Európa legjobb marketingszakembere: magyar győzelem a rangos nemzetközi versenyen
Bánhegyi Zsófia, a Magyar Marketing Szövetség vállalati kapcsolatokért felelős alelnöke,…
Tovább olvasom >Zöldséget gyereknapra – meglepő akcióval készül a foodora
Gyümölcs- és zöldség akciót hirdet a foodora gyereknap alkalmából, hogy…
Tovább olvasom >EY: Kulcskérdéssé vált az energiabeszerzés – egyre több cég versenyképességét vetik vissza az ingadozó árak
A cégek többsége aggódik a növekedéshez szükséges energia beszerzése miatt,…
Tovább olvasom >