Kínai cég veheti meg a Syngentát
Folytatódik az amerikai Monsanto és kínai állami tulajdonú Nemzeti Vegyipari Társaság –közismertebb nevén a ChemChina – közötti küzdelem a svájci Syngenta megszerzéséért – írja a Világgazdaság Online.
A másfél éve zajló licitben most a kínaiak állnak nyerésre a szerdán tett 43 milliárd dolláros ajánlatukkal. A helvét agrárvegyipari cégóriás menedzsmentje azt javasolja a részvényeseknek, hogy fogadják el a felvásárlási ajánlatot, amely az eddigi legnagyobb volumenű üzlet lenne kínai cégek részéről. Maga Michael Demaré vezérigazgató videóüzenetben vette pártfogásába a részvényenként 482 dollárról szóló készpénzes ajánlatot, amely tartalmaz egy 5 dolláros rendkívüli osztalékot is.
A ChemChina számára a Kínában zajló mezőgazdasági reform, a modernizáció műszaki-technológiai támogatásához lenne kiemelten fontos a svájci cég megszerzése – ezt Ren Jianxin elnök jelezte, ugyancsak videoüzenetben. A kínaiak egymilliárd dollárral fejelték meg korábbi, elutasított ajánlatukat. így a felkínált 43 milliárd éppen 7 milliárd dollárral magasabb a Syngenta jelenlegi piaci értékénél, még úgy is, hogy a hírre az árfolyam 6 százalék feletti mértékben erősödött.
Tavaly a rivális Monsanto 47 milliárd dollár értékű összeolvadásra tett javaslatot – igaz, készpénzkímélő formában. Hugh Grant vezérigazgató egyébként korábban jelezte, hogy nem mondtak le a Syngentáról, elképzelhető, hogy emelni fogják a tétet. A Syngenta azután vált felvásárlási célponttá, hogy a nyersanyag- és élelmiszerárak drasztikus csökkenése miatt a gazdálkodók egyre kevesebbet költenek a vetőmagokra és növényvédőszerekre és ez a gyártók nyereségén is meglátszik. A Syngenta frissen közzétett negyedik negyedéves jelentésében 17 százalékkal alacsonyabb, 1,3 milliárd dolláros profitról adott számot. (Világgazdaság Online)
Kapcsolódó cikkeink
Magosz-főtitkár: a területalapú támogatások kivezetésével a hazai családi gazdaságokat kellene felszámolni
Ha a brüsszeli döntéshozók a jövőben kivezetnék a területalapú mezőgazdasági…
Tovább olvasom >2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
2025-től a Közös Agrárpolitika feltételességi szabályrendszere új Helyes Mezőgazdasági és…
Tovább olvasom >Idén sem lesz hiány hazai sütőtökből
Már megjelent a boltokban a magyar sütőtök, az egészséges őszi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csokiláz és pikáns rendelések – a magyarok így ünneplik a halloweent
Különleges rendelések és új édességtrendek Közép-Európában: egyre népszerűbbek az intim…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >Saját kézzel, ötévente, fehérre – így festik otthonukat a magyarok
A magyarok, csehek és szlovákok festési szokásait térképezte fel a…
Tovább olvasom >