Kína Magyarország legfontosabb Európán kívüli külkereskedelmi partnere
Kína Magyarország legfontosabb Európán kívüli külkereskedelmi partnere, 2018-ban a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) számításai szerint a két ország közötti külkereskedelmi forgalom megközelítette a 9 milliárd dollárt – mondta a KKM tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára Budapesten.
Menczer Tamás a Kína (Henan tartomány) – Magyarország Gazdasági és Kereskedelmi Konferencián arra is felhívta a figyelmet, hogy jelenleg 4,5 milliárd dollárnyi kínai befektetés, beruházás van jelen Magyarországon, az országban található kínai cégek 15 000 magyar embernek adnak munkát.
Az államtitkár elmondta, hogy a konferenciát megelőzően Jü Hung-csiuval, a Kína középső részén található Henan tartomány pártfőtitkár-helyettesével tárgyalt, és mindketten egyetértettek abban, hogy a magyar-kínai kapcsolatok még soha nem voltak olyan kedvezőek mint most.
Az államtitkár a Magyarország és Kína közti jó kapcsolat példájaként említette a turizmust, mivel 2011 és 2018 között megnégyszereződött az ázsiai országból érkező turisták száma. Csak tavaly több mint 256 ezer kínai turista látogatott el Magyarországra, 13 százalékkal több, mint 2017-ben.
Kiemelte, a két ország méretéből és lakosságszámából adódó jelentős eltérések miatt Magyarország külgazdasági stratégiáját arra alapozták, hogy Kínában olyan régiókat találjanak, amelyekkel jó gazdasági kapcsolatokat építhet ki Magyarország. A csütörtöki rendezvény ennek szellemében ad lehetőséget Henan tartomány bemutatkozására.
Magyarország idén áprilisban díszvendégként vett részt a tartományban rendezett Nemzetközi Befektetési és Kereskedelmi Vásáron – tette hozzá.
Menczer Tamás szerint a számok azt mutatják, hogy az ázsiai ország tartományában és Magyarországon is stabil a gazdasági növekedés, így van alapja a két térség gazdasági együttműködésének.
Henan tartomány 2018-ban 7,6 százalékos gazdasági növekedést ért el, idén az első negyedévben pedig tovább erősödött. A magyar gazdaság tavaly 4,9 százalékkal, idén az első három hónapban pedig már 5,3 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest – jegyezte meg.
Jü Hung-csiu elmondta, Henan lakossága meghaladja a 100 milliót, a tartományok rangsorában a gazdasági teljesítményét tekintve az 5. helyen áll. Hozzáfűzte, hogy Henan tartományt tekintik a kínai kultúra bölcsőjének.
Mindkét felszólaló megemlékezett arról, hogy Kína és Magyarország az idén ünnepli a diplomáciai kapcsolat felvételének 70. évfordulóját. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az AI-ban látják az értékesítés növelésének jövőjét a kínai kereskedők
A kínai e-kereskedelmi szektor egyre nagyobb mértékben alkalmazza a mesterséges…
Tovább olvasom >Egymilliárd dolláros iparággá válhat a közösségi kereskedelem 2028-ra
Egy új tanulmány szerint a közösségi kereskedelmi (social commerce) piac…
Tovább olvasom >Kína nyújtotta be eddig a legtöbb GenAI szabadalmat
A Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) legfrissebb jelentése szerint 2014 és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >