Kihívásokat jelent a magyar borászat számára az EPR és a DRS
A magyar borászok számára jelentős kihívást jelent az újonnan bevezetett kiterjesztett gyártói felelősség rendszere (EPR) és a kötelező visszaváltási rendszer (DRS), amelyek mind adminisztrációs, mind költségvetési terheket rónak az ágazatra. Az Agrárszektor jelentése szerint, bár az új rendszerek hasznossága megoszlik a borászok között, a költségnövekedés és a csökkenő fogyasztás együttes hatása miatt az ágazat nehéz helyzetben van.
Az új szabályozások, amelyek 2020-ban és 2021-ben léptek életbe, jelentős többletköltségeket generálnak a borászatok számára, amelyeket a jelenlegi piaci körülmények között nem tudnak áthárítani a fogyasztókra. Ez különösen igaz a különleges, eredetvédett borok esetében, mint a tokaji és egri borok, amelyek specifikus csomagolási előírásokhoz kötöttek, például kötelező üvegpalack használatát írja elő az uniós jog.
Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára szerint a költségnövekedés mértéke attól függ, hogy mely termékekről és kiszerelésekről van szó. Például a pezsgő esetében szigorú uniós előírások vannak érvényben az üvegpalackokra vonatkozóan. A változások a díjszabásban is érzékelhetők, bár a döntéshozók úgy határoztak, hogy a borosüvegek után fizetendő díjtétel mértéke azonos marad a korábbi termékdíjjal.
A magyar borászatok így dupla nyomás alá kerültek: egyrészt a globális borpiac változásai miatt csökken a fogyasztás, másrészt a hazai szabályozási változások növelik a költségeket. Az ágazatban dolgozók és döntéshozók számára ez egyértelműen jelzi, hogy szükség van a további tárgyalásokra és esetleges szabályozási enyhítésekre, hogy a magyar borászat megőrizhesse versenyképességét a nemzetközi piacon.
Kapcsolódó cikkeink
Már 150 millió darab palackot, üveget és alumínium dobozt váltottak vissza a Lidl áruházakban
Mérföldkőhöz érkezett az új visszaváltási rendszerben a Lidl Magyarország. A…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Nagy Miklós: „Túl gyors tempót diktál az EPR-rendszer”
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) 2023-as bevezetésével az iparági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >