Kihívásokat jelent a magyar borászat számára az EPR és a DRS

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 07. 16. 11:31

A magyar borászok számára jelentős kihívást jelent az újonnan bevezetett kiterjesztett gyártói felelősség rendszere (EPR) és a kötelező visszaváltási rendszer (DRS), amelyek mind adminisztrációs, mind költségvetési terheket rónak az ágazatra. Az Agrárszektor jelentése szerint, bár az új rendszerek hasznossága megoszlik a borászok között, a költségnövekedés és a csökkenő fogyasztás együttes hatása miatt az ágazat nehéz helyzetben van.

Sok a plusz költség

Az új szabályozások, amelyek 2020-ban és 2021-ben léptek életbe, jelentős többletköltségeket generálnak a borászatok számára, amelyeket a jelenlegi piaci körülmények között nem tudnak áthárítani a fogyasztókra. Ez különösen igaz a különleges, eredetvédett borok esetében, mint a tokaji és egri borok, amelyek specifikus csomagolási előírásokhoz kötöttek, például kötelező üvegpalack használatát írja elő az uniós jog.

Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára szerint a költségnövekedés mértéke attól függ, hogy mely termékekről és kiszerelésekről van szó. Például a pezsgő esetében szigorú uniós előírások vannak érvényben az üvegpalackokra vonatkozóan. A változások a díjszabásban is érzékelhetők, bár a döntéshozók úgy határoztak, hogy a borosüvegek után fizetendő díjtétel mértéke azonos marad a korábbi termékdíjjal.

A magyar borászatok így dupla nyomás alá kerültek: egyrészt a globális borpiac változásai miatt csökken a fogyasztás, másrészt a hazai szabályozási változások növelik a költségeket. Az ágazatban dolgozók és döntéshozók számára ez egyértelműen jelzi, hogy szükség van a további tárgyalásokra és esetleges szabályozási enyhítésekre, hogy a magyar borászat megőrizhesse versenyképességét a nemzetközi piacon.

Címkék: , , ,

Kapcsolódó cikkeink