Kevesebb vásárlási tranzakció, de növekvő kosárértékek a Hazai Láncokban
A Koronavírus járvány második hulláma sajnos nem csak, hogy elérte Magyarországot is, de az intenzitása bőven a tavaszi szint fölött van. Az elmúlt hónapokban ugyan – a március és április időszakkal ellentétben – az ország – még? – nem vonult karanténba, de mégis érdekes lehet megnézni, hogy az akkor tapasztalt – a fogyasztói szokásokban bekövetkezett – változások mennyire bizonyultak tartósnak, és köszönnek vissza a kiskereskedelmi számokban a járványidőszak második hullámában.
A Hazai Láncok eladási adatait megvizsgálva azt látjuk, hogy a szeptemberi értékbeni forgalom 13%-kal múlja felül a 2019 szeptemberit, tehát a márciusban tapasztalt extrém mértékű bevásárlások látványosan elmaradtak. A hónapon belüli trendek viszont eléggé ellentmondásosak voltak, az első két hét növekedési üteme 21% és 23%-os volt (ami nagyjából az áprilisi trendeknek felel meg), ám a hónap második fele már csökkenésbe ment át.
A forgalmi növekedés mellett azonban a kosárszámok továbbra is csökkenésben vannak (-9%), a kosarakba tett termékek száma pedig emelkedőben (+10%), azaz továbbra is igaz, hogy a vásárlók ritkábban járnak vásárolni, de nagyobb összegű egyszeri vásárlásokat bonyolítanak (+23%), az impulz kosarak pedig továbbra is rendkívül alacsony szinten vannak (-27%). A nagy számban és tartósan home office-ra berendezkedett háztartások tehát továbbra is koncentrált vásárlásokat bonyolítanak, ennek eredményeképpen a 10,000 Ft-ot meghaladó vásárlások száma a tavalyi évhez képest 38%-kal nőtt a szeptemberi időszakban, de a készletépítő bevásárlások – egyelőre legalábbis még – nem jellemzőek a Hazai Láncokra. Ezúttal elmaradt tehát a vásárlói roham a március/áprilisi időszakban hatalmas mennyiségben vásárolt kategóriák esetében is (hús, tészták, liszt, wc-papír, tisztálkodási szerek, stb.)
A vásárlási tranzakciók, bár összességében csökkentek, nem minden termékkategóriára jellemzők a szeptemberi hónapban, a Húskészítmények kategória termékei pl. 19%-kal több kosárba kerültek bele, mint 2019-ben, és a Sör kategória is kétszámjeggyel tudta növelni a “kosárszámát”.
Ezek a trendek azonban várhatóan élesedni fognak, további erősödés várható a kosárértékekben is, az október első két hetének adatait látva, a nagy kosarak értékei már a 18,000 Ft-os határt súrolják.
Kapcsolódó cikkeink
A beszállítói és beszerzői célok ugyanazok, de csatornánként mások a kihívások és tervek – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
Keddtől a kiskereskedelem tudományában mélyedhettek el az FMCG-szabadegyetem hallgatói a…
Tovább olvasom >Fogyni kezdtek a prémium FMCG-termékek a dohányboltokban
A hazai láncok és a dohányboltok értékbeli forgalmának egymáshoz viszonyított…
Tovább olvasom >A szelektív vásárlás a rendelkezésre álló jövedelem kordában tartásának új módja
A vásárlók 2023-ban rájuk nehezedő financiális nyomás ellensúlyozására bevett gyakorlatai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Cégtrend 2024. évi: 11 ezerrel kevesebb cég: a 2024-es cégtrendek számokban
A működő társas vállalkozások száma 11 ezerrel csökkent 2024 végére.…
Tovább olvasom >Jobb lesz az anyagi helyzetünk 2025-ben? Kutatás készült arról, mit gondolnak a magyarok
Vegyes várakozásokkal tekint a hazai lakosság az idei pénzügyi helyzetére.…
Tovább olvasom >Soha nem látott magasságban a kávé ára
2024 decemberének elején a nemzetközi piacon rekordszintre emelkedett a kávé…
Tovább olvasom >