Kevesebb költekezés mellett többet használjuk bankkártyánkat
Idén kevesebbet költöttünk karácsonyra, de többet használtuk bankkártyáinkat. 2009 karácsonya szerényebb a megelőző évekhez képest -, de még mindig többet költünk szeretteinkre, mint nyaralásra – derül ki a Budapest Bank elemzéséből.
A gazdasági válság sokakat kiadásaik felülvizsgálatára késztetett, így a 2009-es karácsonyi költések elmaradtak az előző évektől. A korábbi szezonokhoz képest azonban egyértelműen és fokozatosan emelkedik a bankkártyával fizetők száma – ezt mutatják a Budapest Bank lakossági ügyfelei körében végzett, betéti- és hitelkártya használattal kapcsolatos elemzések.
2009-ben lassan, de folyamatosan nőtt a bankkártyás vásárlási tranzakciók száma (az elmúlt 2 évben hitelkártyák esetében 9 százalék/fővel, a betéti kártyák kapcsán 4,5 százalék/fővel) – azaz egyre gyakrabban fizetünk hitel- vagy betéti kártyával az üzletekben. Ennek oka egyrészt, hogy szaporodnak a boltokban található POS-terminálok, illetve az is, hogy a kártyás fizetés alkalmával a vásárlóknak nem kell fizetniük a tranzakció után.
Noha a kártyák igénybevételének gyakorisága növekedett, költéseinket idén összességében visszafogtuk. A betéti kártyákkal az ATM–eknél felvett összeg az idei évben 8 százalékkal csökkent, a betéti kártyákkal történő fizetés pedig 3 százalékkal. Hitelkártyák esetében a készpénzfelvétel összege 1,5 százalékkal esett, ugyanakkor a kártyás vásárlások átlagos összege 3 százalékkal nőtt 2009-ben tavalyhoz képest. Az óvatosabb költés a nyaralásra is kihatott: míg tavaly júliusban az év első hat hónapjához képest még 17 százalékkal költöttek többet az ügyfelek hitelkártyáikkal, idén ugyanebben az időszakban csupán 4 százalékkal nőtt a vásárlások összege – közli a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >