Kevesebb és olcsóbb a tojás
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) által működtetett Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból kiderül, hogy Magyarországon az M+L méretű étkezési tojás értékesített mennyisége 13 százalékkal, a darabonkénti 20 forintos csomagolóhelyi ára 2014 1–12. hetében 11 százalékkal maradt el a tavalyi év ugyanezen időszakához képest. Az Európai Bizottság rövid távú előrejelzése szerint az unió tojástermelése 0,4 százalékkal, 7,3 millió tonnára emelkedik 2014-ben az előző évihez képest.
Az EU vezető tojástermelő országai közül Németországban várhatóan 0,6 százalékkal mérséklődik a tojás kibocsátása 2014-ben. A prognózis szerint az Egyesült Királyságban, Lengyelországban, Spanyolországban és Franciaországban nem változik jelentősen a termelés, míg Hollandiában 0,8 százalékkal, Olaszországban 2,1 százalékkal bővülhet. A kisebb tojástermelő országok közül Romániában előreláthatóan 1,4 százalékkal, Csehországban 3,4 százalékkal növekszik a kibocsátás, míg Magyarországon a termelés 2,6 százalékos csökkenése prognosztizálható.***
A Budapesti Nagybani Piacon a 12. héten a gömb típusú paradicsomot mérettől függően 610-650 forintos kilós áron, a fürtös paradicsomot 720-750 forintért, a koktélparadicsomot pedig 1600 forintos termelői áron értékesítették. A hazai fejes káposzta kilónként 52 forintos, a vörös káposzta 105 forintos és a kelkáposzta 110 forintos leggyakoribb termelői ára elmaradt a tavalyi év 12. hetének átlagárától. A belföldi zöldségfélék között újdonság a bébitök, amelyet kilónként 880 forintért értékesítettek. Megjelent a Brazíliából származó görögdinnye, kilónkénti 680 forintos, valamint a sárga húsú sárgadinnye 650 forintos nagykereskedelmi áron. A mandarin gyakorlatilag eltűnőben van, ugyanakkor piacra lépett az Argentínából származó vilmoskörte, átlagosan 415 forintos áron.
***
Az AKI vágási statisztikája szerint Magyarországon a szarvasmarha vágása élősúlyban kifejezve 20 százalékkal csökkent 2014 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A fiatal bikák vágása 13 százalékkal nőtt, míg a tehenek vágása 24 százalékkal, az üszőké 41 százalékkal esett.
A KSH adatai szerint Magyarország élőmarha-exportja 19 százalékkal csökkent 2013-ban. A legtöbb szarvasmarhát Ausztriába szállítottuk, ahova csaknem a háromszorosára emelkedett a kivitel (8,4 ezer tonna). A legnagyobb ütemben bővülő célpiacok egyike Libanon volt tavaly, az export több mint a 49-szeresére nőtt (4,1 ezer tonna) a 2012-ben értékesített mennyiséghez képest. Magyarország marhahúsexportja 1,5 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. Az összes marhahús 67 százalékát a főbb exportpiacokon, Hollandiában és Ausztriában értékesítettük. Magyarország nettó exportőr volt élő szarvasmarhából és marhahúsból 2013-ban
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >