Kevés a méz, mégis olcsó
Kevés méz termett idén, a felvásárlási ár mégis alacsony. A magyar méhészek a nyomott áron kínált, hamisított kínai méz elleni uniós fellépést hiányolják – írja a hirado.hu.
Az uniós méztermelés 10 százalékát Magyarország adja, ami egy átlagos évben 20-30 ezer tonna. Az idén azonban a késő tavaszi fagy és jégverés nagyban csökkentette a termelhető mennyiséget. Emiatt a felvásárlási árnak nőnie kellett volna, de nem így történt.
Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke a Krónikában kiemelte: az unió többi tagországaiban is árcsökkenéssel szembesülnek a méhészek.
– Az Európai Unió körülbelül évente 160 ezer tonna mézet kénytelen importálni. Ennek kétharmada Ázsiából érkezik be olyan nyomott áron és olyan rossz minőségben, amelyet az uniós méztermelők nem bírnak elviselni. Nem anyagi támogatásért fordulunk a kormányhoz, hanem hogy az Európai Unió lépjen a harmadik országból érkező mézek szigorított vizsgálata felé – fejtette ki.
A kínai mézet még nektárállapotban pergetik ki, és gyárakban, gépek segítségével érlelik műmézzé, kérdéses higiéniai körülmények között – mondta a szakember. Emiatt sok értékes tápanyag hiányzik belőle, amit nem is tudnak a fogyasztók, csak azt látják, hogy jóval olcsóbb a hazainál. (hirado.hu)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; az export…
Tovább olvasom >Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Farkas Sándor: meg kell maradnia a területalapú támogatásnak a 2028 utáni, hétéves uniós költségvetésben is
Magyarország azt szeretné, hogy a 2028 utáni uniós költségvetési időszakban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet
Kedden hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely véget vethet…
Tovább olvasom >Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás
Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és…
Tovább olvasom >A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >