Készlethiány és sztrájk miatt nőhet a banán, a csoki és az alkohol ára
A keleti és az Öböl-menti kikötőkben dolgozó part menti munkások keddi sztrájkja komoly zavarokat okozhat a népszerű termékek szállításában, ami nagy aggodalomra ad okot a kereskedelmi szektorban. A vállalkozások feszült figyelemmel követik a kedd 12:01 órás sztrájkhatáridő közeledtét, miközben egyelőre nincs jel arra, hogy közelednének a megállapodáshoz. A CNN beszámolója – amelyet a Pénzcentrum szemlézett – szerint a sztrájk következtében több termék elérhetősége is csökkenhet, beleértve a csokoládét, az alkoholt, a népszerű gyümölcsöket, és bizonyos autómárkákat is.
Ár- és készlethiány: a sztrájk várható hatásai

Az italimport is érintett lehet a csokoládé mellett
A sztrájk hosszától függően bizonyos termékeknél hiány alakulhat ki, ami áremelkedést eredményezhet a még elérhető áruk esetében. Az ünnepi bevásárlási időszakot várhatóan kevésbé érinti a helyzet, mivel a kiskereskedők már előre felhalmozták az ünnepekre szánt készleteiket. Jonathan Gold, a National Retail Federation alelnöke szerint a szállítási csúcsszezon általában júliustól november elejéig tart, de idén a cégek előrehozták az időzítést május végére vagy június elejére.
Azonban a friss, romlandó áruk, például a gyümölcsök és zöldségek szállítása komoly veszélybe kerülhet. Az Egyesült Államokban elfogyasztott banánok jelentős része, valamint az importált cseresznye 90%-a ezekből a kikötőkből érkezik, így ezek a termékek különösen érzékenyek a sztrájk okozta fennakadásokra.
Ital- és autóipari aggodalmak
A szeszesital-ipar különösen érintett lehet. Chris Swonger, a Distilled Spirits Council vezérigazgatója szerint a sztrájk a legrosszabbkor jön, mivel a szeszes italok forgalma az ünnepi szezon előtt éri el csúcspontját. Már egy egynapos sztrájk is komoly visszaesést okozhat az iparágban.
Az autóipar szintén aggodalmát fejezte ki. Bár jelenleg a készletek kielégítőek, egy elhúzódó sztrájk komoly hatással lehet ezekre. Mark Gillies, a Volkswagen szóvivője szerint, még ha a sztrájk csak egy-két napig tartana, az is visszavetné a szállítási folyamatokat, és hosszabb távon készlethiányt okozhatna.
Összességében a sztrájk komoly kihívások elé állíthatja a különböző iparágakat, és bár a hatások egyelőre nehezen előrejelezhetőek, a hosszabb ideig tartó leállás jelentős zavarokat okozhat a kereskedelmi forgalomban és az áruk elérhetőségében.
Kapcsolódó cikkeink
Drágul a csokoládé, mégis veszik: fényes árbevétel, olvadó profit a Lindtnél
A Lindt & Sprüngli svájci csokoládégyártó idén ismét bebizonyította, hogy…
Tovább olvasom >Szigorítanák az alkoholszabályozást a csehek – egyre többen támogatják a korlátozásokat
A cseh lakosság jelentős része szigorúbb fellépést sürget az alkoholfogyasztás…
Tovább olvasom >Világnapján ünnepeljük a csokoládét!
Nehéz, sőt, már-már fájó elképzelni egy olyan világot, amelyben nincsenek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a…
Tovább olvasom >Megállíthatatlanul drágul a kenyér – és vele együtt minden a pékségből
A kenyér a magyar családok asztalának alapdarabja, mégis egyre kevesebben…
Tovább olvasom >