Készlethiány és sztrájk miatt nőhet a banán, a csoki és az alkohol ára
A keleti és az Öböl-menti kikötőkben dolgozó part menti munkások keddi sztrájkja komoly zavarokat okozhat a népszerű termékek szállításában, ami nagy aggodalomra ad okot a kereskedelmi szektorban. A vállalkozások feszült figyelemmel követik a kedd 12:01 órás sztrájkhatáridő közeledtét, miközben egyelőre nincs jel arra, hogy közelednének a megállapodáshoz. A CNN beszámolója – amelyet a Pénzcentrum szemlézett – szerint a sztrájk következtében több termék elérhetősége is csökkenhet, beleértve a csokoládét, az alkoholt, a népszerű gyümölcsöket, és bizonyos autómárkákat is.
Ár- és készlethiány: a sztrájk várható hatásai

Az italimport is érintett lehet a csokoládé mellett
A sztrájk hosszától függően bizonyos termékeknél hiány alakulhat ki, ami áremelkedést eredményezhet a még elérhető áruk esetében. Az ünnepi bevásárlási időszakot várhatóan kevésbé érinti a helyzet, mivel a kiskereskedők már előre felhalmozták az ünnepekre szánt készleteiket. Jonathan Gold, a National Retail Federation alelnöke szerint a szállítási csúcsszezon általában júliustól november elejéig tart, de idén a cégek előrehozták az időzítést május végére vagy június elejére.
Azonban a friss, romlandó áruk, például a gyümölcsök és zöldségek szállítása komoly veszélybe kerülhet. Az Egyesült Államokban elfogyasztott banánok jelentős része, valamint az importált cseresznye 90%-a ezekből a kikötőkből érkezik, így ezek a termékek különösen érzékenyek a sztrájk okozta fennakadásokra.
Ital- és autóipari aggodalmak
A szeszesital-ipar különösen érintett lehet. Chris Swonger, a Distilled Spirits Council vezérigazgatója szerint a sztrájk a legrosszabbkor jön, mivel a szeszes italok forgalma az ünnepi szezon előtt éri el csúcspontját. Már egy egynapos sztrájk is komoly visszaesést okozhat az iparágban.
Az autóipar szintén aggodalmát fejezte ki. Bár jelenleg a készletek kielégítőek, egy elhúzódó sztrájk komoly hatással lehet ezekre. Mark Gillies, a Volkswagen szóvivője szerint, még ha a sztrájk csak egy-két napig tartana, az is visszavetné a szállítási folyamatokat, és hosszabb távon készlethiányt okozhatna.
Összességében a sztrájk komoly kihívások elé állíthatja a különböző iparágakat, és bár a hatások egyelőre nehezen előrejelezhetőek, a hosszabb ideig tartó leállás jelentős zavarokat okozhat a kereskedelmi forgalomban és az áruk elérhetőségében.
Kapcsolódó cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Prosecco: a palackba zárt életérzés
Az italválasztásainkat számos tényező befolyásolhatja: olykor a hangulatunk határozza meg,…
Tovább olvasom >Tiltólistára tenné a felvágottakat, alkoholt, cukros italokat a belga egészségügyi tanács új étrendi ajánlásában
A belga Legfelsőbb Egészségügyi Tanács új, 17 pontos étrendi ajánlást…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >