Késlekedést jelez a német GDP-növekedésben az ifo gazdaságkutató intézet
A német gazdasági növekedés késlekedését jelzi legfrissebb prognózisában a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete.

Jövőre pótolhatja be Németország az idei gyengébb gazdasági növekedést
A ifo gazdaságkutató intézet a feldolgozóipart terhelő beszállítói nehézségek, valamint a negyedik járványhullám megjelenése miatt késlekedést jelez a német gazdasági növekedés dinamikájában. Az előző, őszi prognózisához képest ennek értelmében 1,4 százalékponttal csökkentette a 2022-es GDP-növekedésre tett előrejelzését, ugyanennyivel, 1,4 százalékponttal növelte viszont 2023-as növekedési várakozását.
Az ifo eszerint az idei 2,5 százalékos GDP-növekedés után jövőre 3,7 százalékos, majd 2023-ban 2,9 százalékos növekedést vár Németországban.
Az ifo szerint a növekedés dinamikájának eltolódása részben a fogyasztói magatartásra, részben a beszállítói láncokban a vártnál tartósabbnak bizonyult fennakadásokra vezethető vissza. A fogyasztók ugyanis a vártnál jóval kisebb mértékben érvényesítették az idén a 2020-as korlátozások idején elhalasztott kiadásaikat és szabadították fel a feltorlódott megtakarításaikat. A beszállítói láncban pedig tartósabbnak bizonyultak a fennakadások a korábbi becsléseknél.
Az ifo a helyzet oldódására valamikor a jövő év első negyedében számít. Ennek köszönhetően a jövő év nyarán kezdődhet meg a lendületes növekedés Németországban.
A fellendülés eltolódása a munkaerőpiacon is érezteti a hatását. A legfrissebb felmérések arra utalnak – írja az ifo – hogy a munkahelyteremtés és a részmunkaidős foglalkoztatás kivezetése egyaránt stagnálni fog a téli hónapokat is magában foglaló fél évben. A foglalkoztatottak száma így 2022-ben több mint 400 ezerrel, 2023-ban pedig több mint 300 ezerrel emelkedik majd. Az idén 97 ezerrel nőhet a foglalkoztatottak száma az ifo szerint Németországban. A munkanélküliek száma az idén 79 ezerrel csökken, jövőre pedig 257 ezerrel, majd a következő évben 124 ezerrel csökken. A munkanélküliségi ráta ezzel párhuzamosan az idei 5,7 százalékról jövőre 5,2 százalékra csökken, 2023-ban pedig 4,9 százalékra megy le. A részmunkaidőben foglalkoztatottak idei 1,7 milliós száma jövőre 313 ezerre mérésklődik, 2023-ban pedig 74 ezerre. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Németországban a vártnál jelentősebben lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése májusban
Az elemzők által becsültnél erőteljesebben lassul a kiskereskedelmi forgalom növekedése…
Tovább olvasom >Tíz év alatt megduplázódott az eper ára
Míg 2015-ben még 3,94 eurót kellett fizetni egy kilogramm hazai…
Tovább olvasom >Alig vásárolnak a németek a közösségi médián keresztül
A német vásárlók körében továbbra sem terjedt el a közösségi…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >