Kedvezményes hitelek menthetik meg a gazdákat
A kedvezményes földhitelprogram jelentheti a mezőgazdasági hitelezés legfontosabb hajtóerejét a következő időszakban. Nőtt az élelmiszeripari vállalkozások hitelállománya az idei első negyedévben, a mezőgazdasági társaságoké ugyanakkor csökkent – olvasható az Agrárgazdasági Kutatóintézet friss jelentésében. A mezőgazdasági és élelmiszeripari szereplők pénzügyi helyzetére irányuló felmérés eredményei szerint az egyéni gazdaságok teljes hitelállománya a 2015-ben tapasztalt fokozatos emelkedés után a 2016. január–márciusi időszakban 7,3 százalékkal csökkent. Így a teljes összeg 112,3 milliárd forintot ért el. Bár kisebb mértékben, de a társas agrárvállalkozások által felvett teljes kölcsönösszeg is csökkent, az előző negyedévhez képest 3,8 százalékkal alacsonyabb, összesen 352 milliárd volt a hiteleik értéke.
Az élelmiszeripar esetében az egyéni vállalkozók teljes hitelállománya 3,4 milliárd forinttal csökkent, összesen négymilliárd forint volt 2016 első negyedévében. Ezzel szemben a társas vállalkozások hitelállománya mintegy 3,2 százalékkal, 380,6 milliárd forintra nőtt.
Az AKI szakértői szerint a tavalyi növekedést az uniós forrásokon túl elsősorban a növekedési hitelprogram (nhp) ösztönözte. Az idén várhatóan a földhitelprogramhoz kapcsolódó kedvezményes hitelfelvételi lehetőség lesz majd a legnagyobb hajtóerő. Bár az első negyedéves adatokban még nem látszik a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által nyújtott kedvezményes finanszírozás, az év második felében minden bizonnyal jelentősebb növekedést hoz majd a hitelállományban – emelték ki. A földhitelprogram mellett további ösztönző lehet a jegybank piaci hitelprogramja is. Az nhp harmadik szakaszában felvehető hitelek a beruházási hitelfelvételt erősíthetik, a forgóeszköz-hiteleket pedig várhatóan egyre inkább az MFB kedvezményes hitelprogramjaiból finanszírozzák a termelők. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
Lengyel kormányfőhelyettes: az EU-Mercosur együttműködési szerződés veszélyezteti a lengyel mezőgazdaságot
Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >