Kedvezményes hitelek menthetik meg a gazdákat
A kedvezményes földhitelprogram jelentheti a mezőgazdasági hitelezés legfontosabb hajtóerejét a következő időszakban. Nőtt az élelmiszeripari vállalkozások hitelállománya az idei első negyedévben, a mezőgazdasági társaságoké ugyanakkor csökkent – olvasható az Agrárgazdasági Kutatóintézet friss jelentésében. A mezőgazdasági és élelmiszeripari szereplők pénzügyi helyzetére irányuló felmérés eredményei szerint az egyéni gazdaságok teljes hitelállománya a 2015-ben tapasztalt fokozatos emelkedés után a 2016. január–márciusi időszakban 7,3 százalékkal csökkent. Így a teljes összeg 112,3 milliárd forintot ért el. Bár kisebb mértékben, de a társas agrárvállalkozások által felvett teljes kölcsönösszeg is csökkent, az előző negyedévhez képest 3,8 százalékkal alacsonyabb, összesen 352 milliárd volt a hiteleik értéke.
Az élelmiszeripar esetében az egyéni vállalkozók teljes hitelállománya 3,4 milliárd forinttal csökkent, összesen négymilliárd forint volt 2016 első negyedévében. Ezzel szemben a társas vállalkozások hitelállománya mintegy 3,2 százalékkal, 380,6 milliárd forintra nőtt.
Az AKI szakértői szerint a tavalyi növekedést az uniós forrásokon túl elsősorban a növekedési hitelprogram (nhp) ösztönözte. Az idén várhatóan a földhitelprogramhoz kapcsolódó kedvezményes hitelfelvételi lehetőség lesz majd a legnagyobb hajtóerő. Bár az első negyedéves adatokban még nem látszik a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által nyújtott kedvezményes finanszírozás, az év második felében minden bizonnyal jelentősebb növekedést hoz majd a hitelállományban – emelték ki. A földhitelprogram mellett további ösztönző lehet a jegybank piaci hitelprogramja is. Az nhp harmadik szakaszában felvehető hitelek a beruházási hitelfelvételt erősíthetik, a forgóeszköz-hiteleket pedig várhatóan egyre inkább az MFB kedvezményes hitelprogramjaiból finanszírozzák a termelők. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
Az élelmiszeripar jövője a fiatalok kezében van
Az élelmiszerbiztonság és -minőség nem csupán az agrárium, hanem a…
Tovább olvasom >KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 4,5 százalékkal emelkedtek
2024 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 9,0 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Tovább erősítjük az agrárkapcsolatainkat Franciaországgal
Franciaország fontos szövetségese hazánknak a Közös Agrárpolitika megerősítése és a…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >