Júniusban 376 ezren kerestek munkát Magyarországon
Júniusban 376 ezer álláskereső volt Magyarországon, ami közel 130 ezer fős növekedés az előző év azonos időszakához képest. Közel 176 ezer fő semmilyen pénzbeli juttatást nem kapott – olvasható a portfolio.hu-n.
2020. júniusban a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regiszterében 376 300 álláskereső szerepelt, ami közel 130 ezer fős növekedés az előző év azonos időszakához képest, így 2019. júniushoz képest az álláskeresők száma 51,6%-kal nőtt. Az álláskeresők havi számait vizsgálva az elmúlt 10 évben jelentős csökkenő tendencia tapasztalható, amit a jelenleg zajló globális egészségügyi és gazdasági vészhelyzet az előrejelzéseknek megfelelően megtört. Utoljára 2016-ban volt ennél magasabb a munkanélküliség.
A hónapban összesen 57,8 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét az illetékes járási/kerületi hivatalnál, amelyből az első alkalommal regisztrálók aránya 12,8%-ot tett ki. Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 44,6%-kal nőtt.
Egy hónap alatt 13 ezerrel nőtt az álláskeresők száma, míg a koronavírus-válság előtti időszakhoz képest több mint 110 ezerrel emelkedett a regisztrált álláskeresők száma. Ez nem azt jelenti, hogy ennyien veszítették el a munkájukat, ennél sokkal több álláshely szűnt meg (nagyságrendileg 200 ezer), de sokan voltak, akik már időközben munkát találtak.
Iskolai végzettség tekintetében a legfeljebb általános iskolát végzettek 138,2 ezres létszáma az álláskeresőkön belül 36,7%-ot jelentett a vizsgált hónapban. Középfokú iskolai végzettséggel 212,3 ezer fő (56,4%), felsőfokú végzettséggel 25,8 ezer fő (6,9%) rendelkezett. A középfokú végzettséggel rendelkezők 46,9%-a végzett szakiskolát vagy szakmunkásképzőt, 27,3%-a szakközépiskolát (szakgimnáziumot), 4,5%-a technikumi, 21,3%-a gimnáziumi végzettséggel bírt.
A tárgyhónapban 200 ezer álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek 62,6 százaléka álláskeresési ellátásban, 37,4%-a pedig szociális jellegű támogatásban részesült.
Az álláskeresők 46,7 %-a, közel 176 ezer fő semmilyen pénzbeni juttatást nem kapott a hónapban.
A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 8% felett volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 5,7%-os értéket mutatott. A legalacsonyabb értékekkel Budapest (3,4%, illetve 2,7%) rendelkezett, de a kedvező munkaerőpiaci mutatókkal rendelkező területek között megemlíthető még Győr-Moson-Sopron, Pest, Csongrád, Komárom-Esztergom, Vas és Fejér megye is.
2020. júniusban a foglalkoztatók 2307 személyt érintő csoportos létszámleépítést jelentettek be. A leépítések elsősorban a mezőgazdasági, erdészeti gép gyártása, a közúti áruszállítás, az alumíniumgyártás, a számviteli, könyvvizsgálói, adószakértői tevékenység, az egyéb műanyag termék gyártása, a közúti jármű, járműmotor alkatrészeinek gyártása, valamint a táskafélék, szíjazat gyártása ágazatokat érintették főként Budapesten, valamint Veszprém, Pest, Békés és Tolna megyében.
Az elmúlt napokban kedvező hírek is érkeztek a munkanélküliséggel kapcsolatban, heti szinten, június végén, illetve július elején már csökkent az álláskeresők száma. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >Elégedett a legfrissebb munkaerőpiaci adatokkal a kormány
A magyar foglalkoztatottság Európa élvonalához tartozik, az új intézkedések célja,…
Tovább olvasom >Így alakítja át a munkaerőpiacot az AI-alapú keresés
Az elmúlt években alapvetően változtak meg az emberek információkeresési szokásai:…
Tovább olvasom >További cikkeink
A fogyasztói tudatosságnak a pénztárca szab határokat
Egészséges, fenntartható és megfizethető alapanyagokat, élelmiszereket szeretnének a fogyasztók vásárolni,…
Tovább olvasom >Drága falatok – egyre mélyebben kell a pénztárcába nyúlni a húsért
Hiába őrzi népszerűségét a sertéshús a magyar fogyasztók körében, az…
Tovább olvasom >Globális minimumadó: Az amerikai vállalatcsoportok végleg kikerülhetnek a szabályozás alól
Az elmúlt időszakban a globális minimumadó kapcsán izgalmas fejlemények játszódtak…
Tovább olvasom >