Júliusban emelkedett a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben és az EU-ban
Júliusban 0,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző havihoz képest az euróövezetben és az Európai Unió országaiban egyaránt az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfői jelentése alapján.
Szezonális kiigazítással az eurót használó országokban 1,2 százalékkal, az EU-ban 1,3 százalékkal esett vissza a szektor teljesítménye az előző hónaphoz képest, amely idén a legnagyobb ütemű csökkenés volt.
Éves szinten a kiskereskedelmi forgalom 0,9 százalékkal esett az euróövezetben és 0,5 százalékkal az EU-ban a szezonálisan kiigazított adatok szerint. Az euróövezetben 0,7 százalékos éves forgalomcsökkenést vártak az elemzők, míg az előző hónapban a kiskereskedelmi szektor 3,2 százalékkal zsugorodott éves alapon.
Az élelmiszerek, italok és dohányáruk forgalma az euróövezetben három egymást követő hónap visszaesés után kis mértékben, 0,1 százalékkal emelkedett júniushoz képest. Az EU-ban viszont 0,1 százalékkal csökkent a forgalom ebben a termékkategóriában. A nem élelmiszerek forgalma az euróövezetben és az EU-ban 0,4, illetve 0,2 százalékkal esett havi viszonylatban.
Az üzemanyag kiskereskedelme az euróövezetben 0,4 százalékkal, az EU-ban 0,3 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest.
Éves összevetésben az élelmiszerek, italok és dohányáruk forgalma 2,4 százalékkal csökkent az euróövezetben és 2 százalékkal az EU országaiban.
A nem élelmiszer jellegű termékek esetében az euróövezetben 0,9 százalékos, az EU országaiban 0,7 százalékos visszaesést mért az Eurostat.
Az euróövezetben az üzemanyagok forgalma 0,6 százalékkal, az EU-ban 1,3 százalékkal emelkedett. A rendelkezésre álló adatok alapján a kiskereskedelmi forgalom legnagyobb ütemű csökkenését éves szinten Dániában mérték 7,7 százalékkal. Luxemburgban és Írországban 6,3 illetve 5,6 százalékkal esett vissza a forgalom 2021 júliusához képest. A legnagyobb növekedést Szlovéniában (+25,0 százalék), Máltán (+9,0 százalék) és Lengyelországban (+7,6 százalék) regisztrálták.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
2025. január 1-jétől kötelező feltüntetni a diófélék és szárított gyümölcsök származási helyét
A jövő év elejétől bizonyos diófélék és szárított gyümölcsök csomagolásán…
Tovább olvasom >AM: a méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán
A méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán, mézet lehet importálni, beporzást…
Tovább olvasom >A méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán
Mézet lehet importálni, beporzást viszont nem – jelentette ki Nagy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >Megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete
2024. december 10-én délben megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete…
Tovább olvasom >