Jövedelemarányosan többet fordítunk alkoholra és élelmiszerre, mint az uniós átlag
Az Európai Unióban a háztartások jövedelmüknek átlag 11,9 százalékát fordítják élelmiszerekre, míg alkoholra az Eurostat mérései szerint a jövedelem átlag 1,5 százaléka jut.
Az európai statisztikai hivatal friss felmérése szerint a magyar lakosság élelmiszerre és alkoholos italokra is nagyobb jövedelemarányos részt fordít, mint az átlag uniós tagállamok polgárai. Élelemre a 15,1 százalék, alkoholos italokra pedig 5,3 százalék jut. Az élelmiszerek tekintetében Magyarország átlagosnak tekinthető, érdekesség, hogy például Finnországban, Svédországban vagy Franciaországban jövedelemarányosan kevesebbet költenek élelmiszerre.
Ami az alkoholt illeti, a jövedelemarányos költést tekintve a magyar lakosságot csak az észtek előzik meg 5,8 százalékkal, ezt követi Magyarország 5,3 százalékkal. Ezt a szintet csak Litvánia közelíti meg 4,7 százalékkal, ami a harmadik helyre volt elegendő. A közép-európai térség egyébként elég „jó” helyen szerepel ilyen tekintetben, a csehek 3,7 százalékot, a lengyelek 3,8 százalékot fordítanak alkoholra. Ettől kissé lemarad Szlovákia a maga 2,3, illetve Románia 2,2 százalékával.
Ha a teljes élelmiszer skálát tekintjük (élelmiszer, alkoholos és alkoholmentes italok, vendéglátás), akkor az átlagos uniós ráfordítás 22 százalék és a tagállamok túlnyomó többségében ennek legnagyobb részét az élelmiszerek teszik ki. Kivétel ez alól Írország, az Egyesült Királyság és Spanyolország, ahol a lakosság többet költ vendéglátóipari egységekre, mint élelmiszerre – írja a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >A dolgozó fiatalok többsége fizetésemelésre számít
Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka…
Tovább olvasom >Banai Péter Benő: jövőre a magyar gazdaság 3 százalék fölött növekedhet
Jövőre a magyar gazdaság, a gazdasági semlegesség értékelvű politikájára támaszkodva…
Tovább olvasom >