Jövedelem nélkül dolgozik a baromfiipar
A Zalai Baromfifeldolgozó Kft. pacsai feldolgozójában leállt a pulykafeldolgozás, de rövidesen hasonló, rossz baromfipiaci hírek érkeznek a keleti régiókból is – jelentették be a Baromfi Terméktanács (BTT) keddi sajtótájékoztatóján.
Csorbai Attila elnök szerint, ha rövidesen nem kap a sertéságazathoz hasonló segítséget a hatvanezer családnak megélhetést biztosító ágazat, akkor minden ötödik-hatodik céget érintő csődhullám söpörhet végig a jelenleg 2500 vállalkozást számon tartó szakágon. A helyzetet súlyosbítja, hogy a sertésfeldolgozáshoz képest a baromfis ágazatban a szárnyasok jellege miatt is, a gazdálkodók és a feldolgozók jóval szorosabb integrációban dolgoznak, ezért a vállalatok jövedelmezőségi gondjai a szárnyasokkal foglalkozókat, takarmánygyártókat is magukkal ránthatják.
A BTT bemutatta azt a középtávú, fejlesztési programját is, amellyel 7 év alatt, összesen 315 milliárd forint támogatással, amelynek fele, a hatékonyabb termelés és a növekedés miatt a költségvetés számára megtérülne a ismét versenyképes helyzetbe lehetne hozni az ágazatot. Ezzel, a termelésének csaknem felét exportáló ágazatban az – áfa nélküli – éves 30 milliárdos költségvetési befizetésük 40 milliárdra növekedne. A jelenleginél, 12 ezerrel több családnak biztosítana megélhetést a baromfitartás és -feldolgozás.
Bárány László, a Magyar Szabadtartásos Baromfitermelők Szövetségének elnöke szerint a karitatív tevékenységet folytatnak, mert az ágazatból a növekvő költségek és a csökkenő kereslet miatt eltűnt a jövedelem. A jelenlegi kormányzaton múlik, hogy 3-5 év múlva lesz e Magyarországon baromfitermelés. A baromfi tartóknak nagy segítséget jelentene, ha a sertéságazathoz hasonló mértékű állatjóléti támogatást kapnának és a jelenlegi, évi 4,8 milliárd forintos dotációt tízmilliárdra növelnék.
Szabó István, a Magyar Brojlerszövetség elnökének véleménye szerint a hatékonyság már nem növelhető, mert a legnagyobb magyar cégek fajlagos költségeit további koncentráció már nem növelheti, ezért lenne fontos a fogyasztók és az élelmiszeripar számára fontos az áfa nagyságának kérdése, Elmondta, hogy a jelenleg a csirkemell-filé kilónkénti átlagos fogyasztói ára 1290 forint, nagyjából annyi, mint amennyi öt éve a baromfiipar nettó átadási ára volt. Ha viszont nem 27, hanem 5 százalékos lenne az áfa kulcs, akkor a filé csak ezer forintba kerülne.
Magyar József, a Magyar Kacsaszövetség elnöke szerint a kormányzatnak, külön pénzbe nem kerülő szabályzóváltozásokat is végre kellene hajtani, hogy az ágazat beruházni kész vállalkozóit segítsék, különben hozzáférhetetlen marad a 83 milliárd forint értékű uniós technológia-fejlesztési támogatás. Példaként említette a teljesíthetetlen banki garancia kérdését. Sokat segítene, ha az integrációt végzők számára legfeljebb 3 százalékos, kedvezményes kamatozású hitel felvételének lehetőségét megteremtenék. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >