Jön az új állattenyésztési törvény
Várhatóan tavasszal elfogadják az új állattenyésztési törvényt, amely lehetőséget ad arra, hogy a felszabaduló európai piacon a magyar tenyésztőszervezetek megvédjék pozícióikat multinacionális konkurenseikkel szemben, de ehhez összefogás kell – írja a Világgazdaság Online.
Az elmúlt év novemberétől új szabályozást vezettek be az Európai Unióban, amely szerint a tenyésztőszervezetek más országokban is megjelenhetnek és toborozhatnak tagokat. Ez lehetőséget és veszélyeket is rejt, ezért olyan szabályozást kell bevezetnünk, amely lehetővé teszi, hogy a magyar tenyésztőszervezetek meg tudják őrizni az előnyeiket – mondta a Világgazdaságnak Zászlós Tibor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének (MÁSZ) elnöke, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) mezőgazdaságért felelős alelnöke. Ezért módosítják tavasszal az állattenyésztési törvényt.
A hazai tenyésztőszervezetek pozícióinak megőrzése csak akkor lehetséges, ha az állattenyésztésben érdekelt szereplők összefognak– hangsúlyozta.
A minisztériumban az elmúlt hónapokban tematikus napokat tartottak a különböző állatfajokat érintő aktuális kérdésekről, amelyeken kiderült, hogy az agrártárca maximálisan nyitott a felmerülő problémák megoldására, és a NAK, a MÁSZ, valamint a tenyésztők hasonlóképpen látják a helyzetet. Zászlós Tibor szerint egy multinacionális vállalat bármikor képes arra, hogy olcsó ajánlatokkal próbáljon piacot szerezni, de a magyar gazdák már kellő tapasztalattal rendelkeznek, hogy ne csábuljanak el.
Adminisztratív könnyebbséget is hoz a hazai állattenyésztőknek az új jogszabály, a papírmunkák egyszerűsödésével több idejük lesz arra, hogy a szakmájukkal foglalkozhassanak, de hogy állategészségügyi státuszunkat megőrizhessük, sőt javíthassuk, továbbra is nagy odafigyelésre lesz szükség– mondta Zászlós Tibor.
Értékelése szerint 2010 óta javult az állattenyésztés helyzete, amiért az agrárkormányzat és a kamara sokat tett – a tejválságot például az
Európában a legmagasabb egy literre jutó támogatással sikerült átvészelni –, de továbbra is fontos feladat, hogy növeljük a feldolgozott áruk mennyiségét. Az állatlétszám emelése is cél, de a minőségre kiemelten kell figyelni nemcsak az állattartásnál, hanem a tenyésztésben is. Ehhez fejleszteni kell a laborhálózatot, ki kell bővíteni a genomikai ivadékvizsgálatok alkalmazását.
Az állattenyésztők szintén kiemelt feladata megfelelni a munkaerőhiányból adódó kihívásoknak. Hosszabb távon enyhítheti a helyzetet, ha a gyerekeket már kiskorukban elkezdik az állattenyésztés felé orientálni, bemutatva a szakma szépségeit. Meg kell győzni a fiatalokat, hogy nem embertelenek a munkakörülmények, és vannak kiváló munkakörök az állattenyésztésben számukra is. (vg.hu, Kelemen Zoltán)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >Kettős arcot mutat a kiskereskedelmi ingatlanpiac – stabil főváros, csökkenő üzletszám vidéken
Miközben a budapesti elsődleges bevásárlóközpontok szinte teljes kihasználtsággal működnek, országos…
Tovább olvasom >