Jól pörgött tavaly a vállalatfelvásárlási piac
Globálisan 8166 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre tavaly, ami 2,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábban publikált hasonló adatokat. A tranzakciók összértéke 719 milliárd dollár volt, ami 5,4 százalékos növekedést jelent. Az összérték 19 százaléka kötődött magántőke-alapú kivásárláshoz, 2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kedvező gazdasági környezet idén a fennálló piaci bizonytalanságok ellenére is további növekedést hozhat a szegmensben.
Tavaly globálisan a felvásárlási tranzakciók 23 százalékára az ipar és vegyipar szektorban került sor, 20 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 13 százalékkal az üzleti szolgáltatások, 11 százalékkal pedig az energetika és bányászat szektora vette ki részét a piaci folyamatokból.
2018-ban két régióban zajlott az összes felvásárlás fele: az Észak-Amerikai régió volt a legaktívabb, az itt lezajlott tranzakciók 28 százalékát tették ki a globális mennyiségnek. A második legjelentősebb régió Kína volt, az itt lezajlott ügyletek az összes tranzakció 22 százalékát képviselték. A FÁK országait is magában foglaló kelet-közép-európai régióban 2018 a korábbinál passzívabb időszaknak bizonyult: 242 összeolvadás/felvásárlás történt, ez 14 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi hasonló adatoktól.
„A Mergermarket által összegzett, az előző félév során kilátásba helyezett, de még le nem zárt tranzakciók száma jelenleg 7851-en áll, ami 6 százalékkal alatta marad a tavaly ilyenkor mért szintnek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az idei évben feltétlenül visszaesésre kell számítanunk – mutat rá Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. – A bizonytalanságot okozó tényezők (elsősorban a kínai gazdaság lassulása, a Brexit, a kínai-amerikai gazdasági viták) pozitív megoldása még tovább növelhetik az év során az befektetői étvágyat és ezáltal a tranzakciós aktivitást.”
A hazai piacon mind a pénzügyi, mind az energetikai, mind a TMT szektorra jelentős aktivitás volt jellemző. 2019-ben a pozitív trend folytatódására számít a BDO Magyarország, a tranzakciók számát érezhetően növelheti a Fitch és az S&P globális hitelminősítők felminősítése is, amelyek tovább javíthatják a hazai befektetési célpontok pozitív megítélését.
A vállalati felvásárlási folyamatok jelentős része az 500 millió dollár alatti, úgynevezett közepes méretű tranzakciók területén zajlik, ezért a teljes piac mozgását is alapvetően ez a szegmens határozza meg. Miközben a több milliárd dolláros nagyságrendű tranzakciókra alapvetően befektetési bankok specializálódtak, a nagy könyvvizsgáló/tanácsadó cégek klasszikus területe a mid-market M&A piac.
Kapcsolódó cikkeink
Jelentősen nőtt a magániskolák iránti kereslet hazánkban
Magyarországon az állami oktatás helyzete miatt (alulfinanszírozottság, pedagógushiány, elavult tantervek…
Tovább olvasom >Adathalászok áldozatai is kérhetnek kártérítést a bankjuktól
Csak az idei második negyedévben több mint 8 milliárd forint…
Tovább olvasom >BDO: Hatékonyabb a nehézségekkel küzdő vállalkozások restrukturálása
Az életképes, de fizetési nehézségekkel küzdő vállalkozások immár közel két…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >