Jók a szamóca idei terméskilátásai
A KSH adatai szerint Magyarországon az elmúlt években 5–5,5 ezer tonna szamócát takarítottak be évente. Az idei szezon a szokásosnál korábban indult, szakértők jó terméskilátásokkal számoltak.

Korábban indult idén a szamócaszezon (Fotó: Pixabay)
A KSH adatai szerint Magyarország szamócaimportja 33 százalékkal 2775 tonnára csökkent 2023-ban az előző évihez képest, a szamóca közel fele Spanyolországból érkezett. A beszállítások jelentős része a magyar szezon előtt, április–májusban realizálódik. A magyarországi szamócatermés kis hányadát szállítják külpiacokra, a friss termék Csehországba, Lengyelországba és Szlovákiába került az elmúlt évben. Magyarország szamócaexportja 29 százalékkal 145 tonnára csökkent 2023-ban az előző évihez képest.
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon az import (görögországi) szamóca idén a 6. héttől volt jelen a kínálatban
Az importterméket a magyar szamóca piacra lépéséig 2224 forint/kilogramm nagykereskedelmi áron értékesítették a 6–14. héten. Az import szamóca a magyarországi termékkel párhuzamosan jelen van a kínálatban, és nagykereskedelmi ára (1475 forint/kilogramm) a 15–21. hetek átlagában 13 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A hazai szamóca az idén 5000 forint/kilogramm termelői áron lépett a Budapesti Nagybani Piacra a 11. héten, és termelői ára a 15–21. hetek átlagában 18 százalékkal csökkent (2036 forint/kilogramm) az elmúlt év azonos periódusának átlagárához képest.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Történelmi csúcson a vállalati fúziók – gyorsabb eljárásokkal, mesterséges intelligenciával dolgozik a GVH
2024-ben rekordszámú vállalati összefonódás történt Magyarországon, az érintett cégek összesített…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >