Jelentősen megújult a szakképzési rendszer, jól teljesít a vendéglátás és a turizmus
Mind tartalmában, módszertanában és szerkezetében is megújult a szakképzési rendszer – hívta fel a figyelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára kedden a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy az átalakítással új, izgalmas tartalmakkal gazdagították a szakképzést; elindult az úgynevezett projektoktatást, ami azt jelenti, hogy a diákok egy feladatot kapnak és általában egy tárgyat kell elkészíteniük vagy egy projektet végig vinniük – részletezte.
Emlékeztetett: a szakképzésben minden diák 16 ezer forintnyi ösztöndíjat kap, míg a technikumban 8 ezret két évig. Az ösztöndíj feltétele, hogy a diák ne hiányozzon az órákról és ne bukjon meg egyetlen tantárgyból sem
– tette hozzá.
A műsorban elhangzott, hogy az első években a diákok nem szakmát, hanem ágazati kompetenciákat tanulnak, amelynek részeként megismerhetik a munkaköröket is.
A helyettes államtitkár az M1 aktuális csatornán elmondta azt is, hogy van olyan szakképzési iskola, ahol tízszeres a túljelentkezés; mintegy 180 olyan intézmény volt, ahová nem tudták felvenni az összes jelentkezőt.
A két éve bevezetett új szakképzési rendszer már bizonyított, hiszen a lemorzsolódás minimális, és úgy tűnik, a gyerekek is elégedettek vele.
Megfogalmazása szerint a gazdaság igényeit elég jól „levették a szülők”, mivel egyre több diák választja a gépipart és a mechatronikát, de jelentősen javult az építőipar és továbbra is jól teljesít a vendéglátás, valamint a turizmus.
Pölöskei Gáborné rámutatott, a gimnázium azok számára jó választás, akik bölcsész pályára készülnek, de aki – például – mérnök szeretne lenni, szerencsésebb, ha a technikumot választja, mert jobb alapokat szerezhet a felsőoktatáshoz.
Az úgynevezett bemeneti mérések szerint jelentősen emelkedtek a tanulmányi átlagok, ami azt jelzi, hogy a minőségi oktatás felé mozdult el szakképzés
– emelte ki a helyettes államtitkár.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >Nacsa Lőrinc: turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon
Turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon, amihez a vallási turizmus…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >