Jelentős minimálbér-emelés várható Magyarországon: 2027-re 374 ezer forint lesz a bruttó összeg
Jövőre 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig további 14 százalékkal emelik meg a minimálbért Magyarországon – derült ki a Portfolio értesüléseiből, amelyet Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár is megerősített. Az előrejelzések szerint a minimálbér ezzel 2027-re eléri a rendszeres bruttó átlagkereset felét, ami jelentős mérföldkő a hazai bérpolitikában. – írja a Telex.
A minimálbér és a bérminimum felzárkóztatása
A minimálbér-emelés jelentős hatással lehet a magyar munkaerőpiacra, bár érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon a munkavállalók kisebb része dolgozik minimálbérért. Sokan inkább a garantált bérminimumot kapják, amely magasabb összegű és a szakképesítést igénylő munkák alsó bérhatárát jelenti.
Míg a minimálbér emelésére több évre szóló megállapodást kötöttek, a garantált bérminimum esetében csupán egyéves emelést határoztak meg, amely 2024-ben 7 százalékkal nő. A két bérszint közötti különbség az elmúlt években fokozatosan csökkent, és a jelenlegi trendek alapján az is elképzelhető, hogy 2027-re a minimálbér utoléri a garantált bérminimumot. Ez azonban a következő évek bértárgyalásain fog eldőlni.
Az emelkedő minimálbér sok kisvállalkozás és egyéni vállalkozó számára adótehernövekedést jelenthet, mivel ezek a béremelések közvetlenül növelik a foglalkoztatás költségeit. Ez különösen a kisebb cégek és a kevésbé jövedelmező szektorok számára okozhat kihívást, ahol a bérek jelentős része a minimálbér körül mozog.
Optimista béremelkedési várakozások
A kormányzat azzal számol, hogy a következő években gyors ütemben nőnek majd a fizetések Magyarországon. Bár ezek az előrejelzések ambiciózusak, a gazdasági realitás és a piaci körülmények fogják meghatározni, hogy ezek a béremelkedések mennyire tarthatók.
A tervezett emelések nyomán a minimálbér összege 2027-re havi bruttó 374 ezer forintra nő, amely a jelenlegi szinthez képest jelentős növekedést jelent. Ez mindenképpen javítja a minimálbéresek jövedelmi helyzetét, és hozzájárulhat az életszínvonaluk emeléséhez.
A minimálbér emelése fontos lépés a bérfelzárkóztatás és a társadalmi igazságosság szempontjából, de hosszú távon a gazdasági növekedés fenntartása és a foglalkoztatás bővítése kulcsfontosságú. A következő évek bérpolitikája és a munkaerőpiaci változások meghatározóak lesznek abban, hogy a béremelések milyen hatással lesznek a magyar gazdaság egészére.
Kapcsolódó cikkeink
3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >Freedom24 tőzsdei előrejelzések 2025-re: a legjobban teljesítő szektorok és a legfontosabb trendek
A Freedom24, a befektetőket a világ vezető tőzsdéivel összekötő innovatív kereskedési…
Tovább olvasom >A szaúd-arábiai piac örömmel látja a magyar know-how-t
A Magyar-Szaúd-Arábiai Digitalizációs Klaszter (HSD Cluster) első alkalommal rendezte meg…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >