Javult a GYIA
A reálgazdaság teljesítményét mérő, 10 összetevőből álló index az elmúlt négy hónapban 0,1-0,2 százalék körüli mínuszban volt, ahhoz azonban, hogy valódi fordulatról lehessen beszélni, több havi pozitív adatra lenne szükség – közli a hirszerzo.hu a Világgazdaság csütörtöki száma alapján.
A mutató összetevői közül januárban öt a növekedés, öt pedig a csökkenés irányába hatott. Jelentősen nőtt a pénzkínálat, pozitív a hosszú és rövid lejáratú hozamok közti különbség csökkenése, viszont ellentétes irányba hat a reálkamatok emelkedése.
Enyhén mérséklődött januárban a BUX-index, ami lefelé húzta a GYIÁ-t, ahogyan a német üzleti várakozások romlása is. A legnagyobb súllyal szereplő mutató, az ipari termelés enyhén a zsugorodás felé vitte a mutatót. A lap szerint az exportőr szektor továbbra sem tud lendíteni a gazdaság helyzetén, miközben az ipar belföldi értékesítése érdemi pluszban volt.
A belső keresletet mutató indikátorok ellentmondásosak, nőtt a reálkereset havi alapon, viszont a fogyasztási hitelek állománya visszaesett. Javulás mutatkozott ugyanakkor a munkaerőpiacon, kisebb lett a munkakeresés átlagos időtartama.
A GYIA egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
42 százalékkal csökkent a nettó üvegházhatású gázkibocsátásunk 1990-hez képest
Hazánk az európai viszonylatban jelenleg elért hetedik legjobb eredményével a…
Tovább olvasom >Az OECD-ben 4,2 százalékra lassult az éves infláció márciusban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói…
Tovább olvasom >Új környezetvédelmi bírságok: a cégeknek mostantól mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk
2025 májusától az engedélyeztetési, levegővédelmi, zajvédelmi, hulladékgazdálkodási bírságokat szabályozó, valamint…
Tovább olvasom >