Javult a gazdasági hangulat júniusban az euróövezetben és az EU-ban
A vártnál nagyobb mértékben, négyhavi csúcsra emelkedett júliusban az euróövezet és az Európai Unió gazdasági hangulatindexe párhuzamosan azzal, hogy a kormányok tovább lazították a koronavírus-járvány terjedését fékező intézkedéseket. A feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor a legderűlátóbb, a fogyasztók viszont továbbra is aggódnak.
Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (EcFin) által csütörtökön kiadott jelentés szerint az euróövezetben júliusban 6,5 ponttal, 82,3 pontra kúszott fel a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke.
Elemzők kisebb emelkedésre, 81,0 pontos értékre számítottak a júniusi 75,8 pont után.
Az Európai Unióban 6,9 ponttal 81,8 pontra nőtt a gazdasági hangulatindex.
A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.
Az euróövezetben a gazdasági hangulatot leginkább az javította, hogy sokkal bizakodóbbá váltak a feldolgozóipar, a szolgáltatási ágazat és a kiskereskedelem szereplői. Az építőiparban viszont enyhén romlott a hangulat, a fogyasztóké pedig nem változott.
A 19 tagú euróövezetben az ipari bizalmi index 5,4 ponttal, mínusz 16,2 pontra emelkedett. Elemzők mínusz 17,0 pontot vártak. A szolgáltatások bizalmi indexe 9,4 ponttal, mínusz 26,1 pontra nőtt, de továbbra is nagyon messze áll a 6,8 pontos hosszú távú átlagtól. Elemzők mínusz 25 pontra számítottak.
A fogyasztási bizalmi index értéke mínusz 15,0 ponton stagnált, míg az építőipari 1,0 ponttal mínusz 12,6 pontra romlott.
A legnagyobb euróövezeti gazdaságban, Németországban 6,5 ponttal, 88,4 pontra, Franciaországban 4,8 ponttal 82,3 pontra, Olaszországban 6,7 ponttal, 77,9 pontra, Spanyolországban pedig 7,5 ponttal, 90,6 pontra emelkedett a gazdasági hangulatindex értéke júliusban.
A magyarországi ESI értéke 83,2 pontra kúszott fel a júniusi 82,4 pontról. Az alindexek közül a szolgáltatásoké 3,8 ponttal, mínusz 26,5 pontra, a kiskereskedelmi pedig 3,9 ponttal, mínusz 10,4 pontra javult, de az ipari mínusz 18,3 pontról mínusz 20,1 pontra, az építőipari pedig mínusz 15,0 pontról mínusz 16,3 pontra romlott. A fogyasztói bizalmi mutató mínusz 25,7 pontról mínusz 22,7 pontra javult. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
NAK-elnök: a területalapú támogatásokat meg kell védeni
A termelők és a fogyasztók érdeke is, hogy megmaradjanak a…
Tovább olvasom >Jelentősen emelkedtek a takarmánynövények árai
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az étkezési búza áfa…
Tovább olvasom >2023-ban csökkent a növényvédőszer-maradék bejelentések száma az Európai Unióban
2023-ban 8700 bejelentést rögzítettek a tagállamok a Riasztási és Együttműködési…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >