Januárban nőtt az EU és az euróövezet kiskereskedelmi forgalma
Nőtt a januári kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben és az Európai Unióban az előző hónaphoz képest.
Az EU statisztikai hivatal, az Eurostat csütörtökön azt közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában 0,4 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene januárban az előző hónaphoz viszonyítva, amikor 0,6 százalékos növekedést jegyeztek fel.
A 28 tagú Európai Unióban 0,8 százalékos forgalomemelkedés volt januárban a decemberi 0,3 százalékos növekedést követően.
Éves szinten januárban 2 százalékkal nőtt az euróövezet és 2,8 százalékkal az Európai Unió kiskereskedelmi forgalma.
Az euróövezeti tagállamokban a januári bővülést a nem élelmiszertermékek forgalmának 0,7 százalékos, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalmának 0,5 százalékos, és az üzemanyagforgalom 0,1 százalékos növekedése váltotta ki.
Az EU 28 országában a nem élelmiszertermékek forgalma 1,1 százalékkal, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,7 százalékkal, az üzemanyagforgalom 0,5 százalékkal nőtt.
A legnagyobb havi növekedést Portugália (+5,9 százalék), Lengyelország (+3,4 százalék) és Szlovénia (+3 százalék) érte el januárban. A kiskereskedelmi forgalom a legnagyobb mértékben Luxemburgban csökkent, 1,2 százalékkal, majd Ausztria és Szlovénia következett, mindkét országban 1,1 százalékos csökkenést jegyeztek fel.
Magyarországon 0,1 százalék forgalomcsökkenés volt decemberhez képest.
Éves összehasonlításban az euróövezetben 3 százalékkal növekedett a nem élelmiszertermékek januári forgalma, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 1,4 százalékkal bővült, az üzemanyageladás 0,3 százalékkal emelkedett.
Az EU-ban a nem élelmiszer szektor forgalma januárban 3,9 százalékkal, az élelmiszerek, italok és dohánytermékeké 2,1 százalékkal, az üzemanyagoké 1,4 százalékkal nőtt éves összevetésben.
Tavaly januárhoz képest Romániában nőtt a leginkább a kiskereskedelmi forgalom, 15,6 százalékkal, majd sorrendben Észtország következett 8,9 százalék bővüléssel. Magyarországon 2,1 százalék volt az éves szintű forgalomnövekedés. A legnagyobb forgalomcsökkenés Belgiumban volt 2,2 százalékkal, majd Ausztria következett 0,5 százalékkal. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme márciusban
Márciusban az előzetesen becsültnek megfelelően mérséklődött az éves infláció az…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >