Itt az exporttilalom: ezeket az alapanyagokat, termékeket nem lehet külföldre vinni Magyarországról
A takarmányozási vagy élelmezésügyi ellátásbiztonság szempontjából stratégiai jelentőségű, az alapanyag vagy termék (gabona) Magyarország területéről külföldre történő kivitele során az államot értékesítés esetén elővásárlási jog, a gabonának a tulajdonjogát nem érintő kiszállítása során vételi jog illeti meg, derült ki a Magyar Közlönyből.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2017/02/buza.jpg)
A búza marad a határokon belül
Nagy István agrárminiszter pénteken közölte, hogy minden gabonakivitelt még ma betilt a kormány az Ukrajna ellen indított orosz háború okozta áremelkedések miatt. Most a rendelet is megjelent, amely részletezi a tilalmat.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/03/Ke%CC%81pernyo%CC%8Bfoto%CC%81-2022-03-06-10.58.30-300x227.png)
Forrás: Magyar Közlöny
A rendeletet nem kell alkalmazni a gabonának az agrárminiszter által kezdeményezett humanitárius segítségnyújtás keretében végzett kivitelére, valamint a Magyarország területén tranzitforgalom keretében átszállított gabonára. Az államot az e rendelet alapján megillető elővásárlási jog vagy vételi jog gyakorlásának biztosítása érdekében a gabonának Magyarország területéről külföldre történő kivitelét előzetesen be kell jelenteni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (NÉBIH).
Az állam az elővásárlási jogát vagy a vételi jogát a napjától számított harmincadik nap végéig megtett nyilatkozatával gyakorolhatja. A gabona Magyarország területéről külföldre történő kiszállítása akkor kezdhető meg, ha az állam az adott határidőn belül nem tett nyilatkozatot, vagy olyan nyilatkozatot tett, amely szerint az elővásárlási jogot vagy a vételi jogot nem kívánja gyakorolni.
A bejelentést a NÉBIH honlapján közzétett formanyomtatványon kell megtenni. A bejelentéshez csatolni kell a gabona külföldre történő értékesítésére vonatkozó szerződés vagy az elfogadott ajánlat, valamint – amennyiben az rendelkezésre áll – a számla, illetve szállításáról szóló szerződés, illetve egyéb, a külföldre történő tervezett kiszállítást igazoló okirat másolatát.
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Nébih: több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly
Több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly…
Tovább olvasom >A Nébih ajándéka a házasság hetére: Esküvő maradék nélkül
Különleges útmutatóval készült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >