ITM: az idén már 40 ezren mentek át a közfoglalkoztatásból a versenyszférába
Magyarországon az idén már 40 ezren mentek át a közfoglalkoztatásból a versenyszférába, és a jelenlegi 110-120 ezerből még 30-50 ezren léphetnek át az elsődleges munkaerőpiacra – mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkára hétfőn Budapesten egy gazdasági fórumon.
Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) és a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) közös gazdasági fórumán kifejtette, az országban tapasztalható munkaerőhiány európai jelenség.
György László elmondta: a V4-ekkel összevetve Magyarországon a legalacsonyabb a hozzáadott érték az exportban. Közölte, az exportáló magyar tulajdonú vállalatok aránya 30 százalék, ami szintén alacsony a régiós országokkal összevetve.
Szólt arról is, hogy a kormány, egyik lehetőségként, kedvező feltételeket teremt az értékláncoknak, hogy itt fejlesszenek. A lehetséges megoldások között példaként említette az innovációs ökoszisztéma fejlesztését.
Aláhúzta, fontos, hogy a stratégiai döntések a vállalkozás működése szerinti országban szülessenek meg.
Pölöskei Gáborné szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár elmondta, jó lehetőségek vannak a rendszerszintű változtatások megvalósítására a szakképzésben. Úgy vélte, „keresletvezérelt szakképzésért és felnőttképzésért kiált a rendszer”, rugalmasságra van szükség az új kihívások kezeléséhez.
Úgy vélte, a kis- és középvállalkozásoknak (kkv) jobban be kellene kapcsolódniuk a képzésekbe.
Közölte: 18 ágazati készségtanács kezdi meg a működését a tervek szerint, amelyekben vállalati szakértők is dolgoznak, illetve ágazati képzőközpontokat hoztak létre a kkv-k képzési részvételének növelésére. Az oktatás hatékonyságának növelése szerinte még a módszertan módosításával is lehetséges. Közölte, a digitális technológiák felé kell elmozdulni.
Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium államtitkára szerint a statisztikák szerint a munkaerőpiac jelentősen javult a bevezetett intézkedések hatására, már a munkaerőhiánnyal kell szembenézni. Az uniós pályázatoknál is ezzel a problémával találkoznak, a munkaerő kiáramlása komoly nehézség – mondta.
Szorgalmazta egyúttal a felnőttképzés egyszerűsítését, ezért többek között az OKJ-képzések számának csökkentését 760-ról a Németország által is tervezett 150-re.
Szigeti Ádám innovációért felelős helyettes államtitkár elsődleges feladatnak nevezte a köznevelési rendszer, a felsőoktatás szabályozásának rugalmasabbá tételét. Hozzátette, hogy Magyarország a világpiacon a mennyiségi versenyben nem nyerhet, ezért minőségre és hatékonyságra kell törekednie.
Bársony Farkas, az AmCham elnöke köszöntőjében rámutatott: a versenyképesség növelése a magyar kormány és a befektetők közös érdeke. A tanácskozáson javaslatokat fogalmaznak meg és vállalásokat tesznek az oktatás, az adózás, a szabályozási környezet, illetve a digitalizáció területein – mondta.
Ésik Róbert, a HIPA elnöke elmondta: a kormány és a versenyszféra együttműködésével Magyarország egyre jobb teljesítményt ér el a befektetésekért zajló nemzetközi versenyben. A HIPA közreműködésével az idén az első fél évben 46 cég döntött magyarországi befektetés mellett – ismertette.
Az AmCham IV. Business Meets Government konferencián Magyarország versenyképességének növelési lehetőségeiről tanácskoztak. Az AmCham 2015 óta minden évben megrendezi a konferenciát, amelyen a befektetői környezet, a munkaerőpiac, a digitális gazdaság, és az innováció területeihez javaslatcsomagot dolgoznak ki, ajánlásokat fogalmaznak meg a kormánynak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Jön az Állásbörze 2025 – az ingyenes munkaerőpiaci találkozót április 9-11. között tartják
18 éves lett a HVG Állásbörze – azok, akik az…
Tovább olvasom >Lassuló oldódás, új kihívások: merre tart a magyar munkaerőpiac?
Kedvező munkaerőpiaci adatokat közölt májusra vonatkozóan a KSH: a munkanélküliségi…
Tovább olvasom >Így forgathatja fel a munkaerőpiacot az szja-mentesség
Komoly hatással lehet a munkaerőpiacra a két- és háromgyermekes édesanyák…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >