ITM: a környezetkímélő technológia kulcstényező az európai versenyképesség megőrzésében
Az energiaszektor új, innovatív környezetkímélő technológiákra való átállásának sikere kulcstényezőnek számít az európai versenyképesség megőrzésében, de a meglévő nukleáris és megújuló forrásokra is támaszkodni kell ahhoz, hogy az ágazaton belül jelentős eredményeket lehessen elérni – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) keddi tájékoztatása szerint Kaderják Péter, a tárca energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára az uniós Energia Tanács hétfői ülésén Brüsszelben.
A közlemény szerint a „Tiszta bolygót mindenkinek – Európai hosszú távú stratégiai jövőkép egy virágzó, modern, versenyképes klímasemleges gazdaságról” című, előkészületben lévő stratégia célja, hogy a kontinens továbbra is vezető szerepet töltsön be a globális éghajlat-politikai fellépés területén. A törekvések kiemelt eleme az alacsony üvegházhatású gázkibocsátású gazdaságra való áttérés 2050-ig egy költséghatékony, szociálisan méltányos átállás eredményeként. A tervezett stratégiában kiemelt szerepet kap a kibocsátások jelentős részéért felelős energiaszektor átalakítása.
Kaderják Péter kifejtette: a kibocsátás-csökkentési törekvés erősítése különösen nagy terhet jelent a villamosenergia-szektor és az energiaintenzív ipari ágazatok számára. Az átállás során figyelembe kell venni a tagállamok energiamixét meghatározó egyedi körülményeket és sajátosságokat, így különösen a gazdaságukat és a környezeti adottságokat. Az Európai Uniónak megfelelő intézkedéseket kell tennie, hogy el lehessen kerülni a fejlettebb és kevésbé fejlett régiók, országok közötti szakadék további mélyülését – tette hozzá.
Az államtitkár kiemelte, hogy az atomenergia hosszú távon a magyar energiamix része marad.
A magyar kormány fontos elvárásként kezeli az energiaellátás biztonságát, az ipar versenyképességének megőrzését és a megfizethető energia biztosítását a fogyasztók számára. Mindezek miatt fontos irány a helyi, fogyasztási helyhez közeli, főleg megújuló energiaforrásokat használó villamosenergia-önellátás feltételeinek kiépítése, ami a szállítási veszteségek minimalizálásában is szerepet játszik. Magyarországon már jelenleg is elsőséget élveznek az energiahatékonyság növelésére irányuló beruházások – hangsúlyozta Kaderják Péter.
Az ITM közleményében kitért arra is, hogy a közlekedési energiafelhasználás dinamikus növekedése ellehetetlenítheti az ipari ágazat és az energiaszektor erőfeszítéseit, ezért a kibocsátás-csökkentésbe fokozottan be kell vonni a közlekedési szektort is. A már ismert elektromobilitási tervek és flottaszintű kibocsátásra vonatkozó szabályok mellett további intézkedésekre is szükség van.
Az ülésen elfogadták a tanácsi pozíciót a gumiabroncsok címkézéséről szóló tervezetről, amelynek célja, hogy a könnyebben hozzáférhető információk a biztonságosabb, csendesebb és hatékonyabb gumiabroncsok vásárlására ösztönözzék majd a felhasználókat – közölte a tárca. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >K&H: összefogás a fővárossal a klímasemlegesség jegyében
Budapest Főváros és a K&H Bank aláírta azt az együttműködési…
Tovább olvasom >AM: jelentős értéket képviselnek a hazai gyepek, megőrzésüket a kormány is támogatja
A hazai gyepek hosszú távú megőrzésében kulcsszerepet játszik a Grassland-HU…
Tovább olvasom >További cikkeink
A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a…
Tovább olvasom >Megállíthatatlanul drágul a kenyér – és vele együtt minden a pékségből
A kenyér a magyar családok asztalának alapdarabja, mégis egyre kevesebben…
Tovább olvasom >Végre nálunk is kapható lesz az Amerikában már népszerű Grimace Shake
Július 24-én Magyarországon is bemutatkozik a McDonald’s egyik legkülönlegesebb shake-je,…
Tovább olvasom >