Italcsomagolások: jön a rögzített kupakok korszaka
2024 júliusában lép életbe az az EU-rendelet, amely előírja, hogy a műanyag palackokon vagy éppen a gyümölcsleves dobozokon a kupakot környezetvédelmi okokból rögzíteni kell. Magyarországon egyelőre még csak néhány gyártó lépett, a fogyasztóknak azonban lassan hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy másként kell használni a palackot és a kupakot is. A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség (MAGYÜSZ) elmondása szerint az új szabályozásnak környezetvédelmi okai vannak.

Nem így, palackkal együtt kell majd gyűjteni a kupakot
A MAGYÜSZ, a magyarországi alkoholmentes italgyártók szakmai érdekvédelmi szervezete megerősítette, hogy 2024 júliusától minden műanyagból készült üdítőitalos és ásványvizes palacknál, valamint az italoskartonoknál (pl. gyümölcsleves vagy tejes dobozok) a csomagoláshoz rögzített kupakokat kell használnia a gyártóknak. Az új kötelezettséget az unió egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló irányelve írja elő valamennyi tagállamnak. Az új szabályozás a környezetet hivatott védeni: a kupak rögzítése ugyanis megakadályozza, hogy az a kommunális szemétben vagy a természetben eldobálva végezze, így hozzájárul a csomagolási hulladék csökkentéséhez és a körforgásos gazdaság megvalósításához. A szabályozás a kereskedők számára nem jár kötelezettséggel.
„A vonatkozó európai uniós szabályozás 2024 júliusától nem teszi lehetővé a hagyományos műanyag kupakok használatát a műanyag italospalackoknál vagy éppen a gyümölcsleves dobozoknál. A többi európai uniós tagállamhoz hasonlóan a gyártók a következő évben Magyarországon is fokozatosan állnak majd át az új megoldás használatára, a fenti határidőig minden iparági szereplőnek készen kell állnia arra, hogy olyan csomagolást vezessen be, amelynél a kupak az italtárolóhoz rögzítve marad a termék rendeltetésszerű használata során. Fontos cél az is, hogy 2024 júliusától már csak ilyen termék kerüljön forgalomba”
– mondta el dr. Bikfalvi Istvánné, a Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség titkára.
Az új kupakot nem kell eltávolítani, hanem csak könnyedén eltekerni, majd kattanásig hátra hajtani a palackhoz rögzítő gyűrű letépése nélkül, amíg egy kis kattanás érzékelhető. A rögzített megoldás lényege ugyanis éppen az, hogy a kupak és a palack egyben maradjon, együtt legyen összegyűjthető. A palack és a kupak megfelelő használata esetén a palackban lévő ital fogyasztásra kész, akár kitöltenénk, akár a palackból fogyasztanánk azt, és a megszokott kiváló fogyasztási élményt nyújtja. A palack a rögzített kupakkal egyszerűen visszazárható, végül azzal együtt összegyűjthető, illetve a megfelelő szelektív gyűjtőbe dobható.
Kapcsolódó cikkeink
Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Farkas Sándor: meg kell maradnia a területalapú támogatásnak a 2028 utáni, hétéves uniós költségvetésben is
Magyarország azt szeretné, hogy a 2028 utáni uniós költségvetési időszakban…
Tovább olvasom >Zöld utat adott az EU az alkoholmentes bio bor készítésnek
Az Európai Unió Bizottsága az ökorendelet megfelelő módosításával lehetővé tette,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Országos Kereskedelmi Szövetség: az árrés nem profit!
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kereskedő tagvállalatai az elmúlt…
Tovább olvasom >Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: a kereskedők 10 százaléknál többet nem rakhatnak rá a beszerzési árra
Március közepétől a kormány 10 százalékban maximalizálja az árrést 30…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: Miért drágulnak folyamatosan az élelmiszerek?
Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott az alapvető élelmiszerek –…
Tovább olvasom >