Ismét rekordot döntött a foglalkoztatottak száma az EU-ban és az euróövezetben
Tavaly október-decemberben már a negyedik egymást követő negyedévben emelkedett újabb történelmi rekordra a foglalkoztatottak száma az Európai Unióban és az euróövezetben, jelezve, hogy erős gazdasági növekedés mellett egyre feszesebbé válik a munkaerőpiac.
Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) szerdán kiadott jelentése szerint, szezonális kiigazítással számolva, a tavalyi negyedik negyedévben 236,8 millió munkavállaló dolgozott az Európai Unióban, ebből 156,7 millió az euróövezetben. Még soha nem dolgoztak ilyen sokan, minden idők rekordja megdőlt az unióban és az euróövezetben is.
Az Eurostat becslése szerint a 28 tagú unióban, az előző negyedévhez képest, 0,2 százalékkal, éves összevetésben pedig 1,5 százalékkal gyarapodott a foglalkoztatottak száma. A 19 országot tömörítő euróövezetben negyedéves összehasonlításban 0,3 százalékos, éves alapon pedig 1,6 százalékos növekedést mértek.
A harmadik negyedévben, az előző három hónaphoz képest, az eurózónában 0,4 százalékkal, az unióban pedig 0,2 százalékkal emelkedett a foglalkoztatottak száma, éves összevetésben pedig 1,7 százalékos, illetve 1,6 százalékos növekedést mértek.
A tavalyi év egészében az Európai Unióban és az eurózónában is 1,6 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma, gyorsult az ütem a 2016-ban mért 1,2, illetve 1,3 százalékhoz képest.
Az országokra bontott statisztika szerint tavaly október-decemberben az előző negyedévhez képest Máltán nőtt a legnagyobb mértékben, 1,8 százalékkal a foglalkoztatottak száma, majd Észtország következik 1,6 százalékkal, Finnország 1,2 százalékkal, Luxembourg 1,1 százalékkal és Lettország 0,9 százalékkal.
Magyarország 0,6 százalékos növekedéssel – csakúgy mint Hollandia és Ausztria – a középmezőnyben volt.
Csökkenést mértek Olaszországban és Lengyelországban, egyaránt 0,3 százalékost, Romániában és Nagy-Britanniában pedig 0,1-0,1 százalékost. Csehországban stagnált a foglalkoztatottak száma.
Éves összehasonlításban is Málta a listavezető a foglalkoztatottak számának 6,1 százalékos növekedésével, majd Észtország következik 5,7 százalékkal, valamint Horvátország 3,8 százalékkal. Magyarország 1,9 százalékos növekedéssel a középmezőnybe került. A foglalkoztatottak száma éves összevetésben csak Litvániában csökkent, 0,5 százalékkal. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >